Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Kablo Tv Yayıncılığı

Kablo Tv
Kablo-TV’nin ülkeler arası dağılımı, medya politikasından doğrudan etkilenmesi nedeniyle büyük farklılıklar göstermektedir. Avrupa’da 217 milyon TV hane sahibinin 67 milyonu kablo-TV abonesidir, iletim ortamı itibariyle dağılım %31 kablo, %25 uydu, %44 karasal-TV şeklindedir.

OECD ülkelerinde ise 500 milyon TV sahibi hane vardır, iletim ortamı itibariyle dağılım %35 kablo, %22 uydu, %43 karasal-TV şeklindedir. Türkiye, Avrupa’da TV sahibi hane adedi açısından 5. büyük ülkedir. Türkiye’de kablo-TV’den TV izlenme oranı (%8) olup, Avrupa (%31) ve OECD ortalamalarının (%35) çok altındadır.

Dünyada 1950’lerde başlayan kablo TV yayıncılığı, Türkiye’de 1988’de Ankara Çankaya bölgesinde PTT tarafından başlatılmıştır. 1991 yılında PTT tarafından bu sistem 9 büyük ile yaygınlaştırılmış, 1997 yılında bu 9 il ile birlikte 11 yeni ilde kablo TV hizmeti gelir paylaşımı ortaklığı modeli ile genişletilmiştir. 2005 yılında Kablo TV hizmeti Türk Telekom’dan ayrılarak Türksat A.Ş.’ye devredilmiştir. Halen 21 ilde bulunan kablo TV, ortalama 60 TV yayını ile 1.200.000 aboneye hizmet vermekte olup, 2.500.000 haneye hizmet verebilecek kurulu kapasiteye sahiptir.

Analog yayınlar frekans bandını verimli kullanamamaktadır. Ayrıca yayın kalitesi; sinyal zayıflaması ve enterferans nedenleriyle sınırlı kalmaktadır. Tümüyle analog olan Kablo TV yayınlarının sayısala geçiş yatırımına başlanmış olup 2006 yılında sayısal yayınların başlaması planlanmıştır.

Kablo TV yayıncılığı, Telekomünikasyon Kurumu’nun Kablo TV işletmeciliği lisanslarını vermesi ile birlikte devlet tekelinden çıkacaktır. Nüfusun yoğun olduğu bölgelerde Kablo TV’nin gelişmesi devam edecektir.

Kablo TV’nin tüm dünyada olduğu gibi en büyük rakibi uydu yayıncılığıdır. Bu rekabetin diğerini tamamen yok etmesi yerine paylaşımlı şekilde devam etmesi beklenmelidir.

Ãœlkemizde mevcut Gelir Paylaşımı Ortaklığı (GPO) modeli Kablo TV’nin yayılmasına ve yeni hizmetler verilmesine uygun deÄŸildir. GPO modeli, lisansların verilmesi ile daha önce veya en geç 2008 Åžubat ayında sona erecektir.

Türksat A.Åž., bugün için GPO’ya ait bölgelere yatırım yapma hakkına sahip olmadığı gibi sayısal yayın, VOIP vb gibi hizmetleri de verme hakkına sahip deÄŸildir. Ancak Türksat A.Åž. öncelikle kendine ait bölgelerde (yaklaşık %30) ve anlaÅŸmaya varılması halinde tüm bölgelerde 2006 yılında sayısala geçiÅŸi tamamlamak, VOIP hizmetini baÅŸlatmak ve kablo üzerinden internet hizmetlerini de yaygınlaÅŸtırmak amacındadır. Kablo internet fiyatlarında indirim yapılarak ADSL ile rekabet tekrar saÄŸlanmıştır. VOIP konusunda ise 2006 yılında hizmet vermek üzere gerekli altyapı ve arabaÄŸlantı sözleÅŸmeleri tamamlanmaktadır.


Etiketler:

BU KONU HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ !

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun :

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.


Etiket: ,