Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Uydu alıcınızdan yüksek verim almanın 5 yolu

1. Çanak ayarınızı özel olarak yaptırın ;
Çanak ayarınız kanalları uydu alıcınız aracılığı ile izleyebilmeniz için çok önemlidir. Eğer çanağınız profosyonelce ayarlanmamış ise sinyal seviyesi düşük olan bazı kanalları izleme fırsatınız olmayacaktır. Çanak ayarı için profosyonel ayar cihazı kullanan bir teknik servise başvurunuz.

2. Belirli aralıklar ile yeni kanal taraması yapın ;
Türksat uydusu üzerinden verilen özel bir hizmet ile Eas Promo kanalı üzerinden yapacağınız uydu taramasında , uyduya eklenen tüm yeni kanallar listelenecektir. Yeni bir kanalın geldiği haberini aldığınızda ya da herhangi bir kanalınız izlenemez duruma geldiğinde Eas Promo kanalı üzerinden uydu taraması yaptırınız. Böylelikle sürekli tek tek frekans eklemeden en yeni kanalları kolayca bulabilirsiniz. Ancak bazı kanallar ( Cnbc-e paketi gibi ) bu uydu taramasında düşmeyebilir. Bu kanalları internetten bulacağınız yeni frekansları yardımı ile cihazınıza tek tek eklemeniz gerekmektedir.

3. Tüm kanalları gezerek özel kanal listesinizi düzenleyin ;
Dijital uydu yayınları gün geçtikçe çoğaldığından bu kanalları takip etmek de güçleşmektedir. Çoğu kişi kalitesinin farkında olmadığı birçok kanalı bu yüzden izleyememektedir. Hatta bu kanal çokluğunda kaliteli kanalların farkına varamamaktadır. Bu yüzden siz de yeni bir uydu kanal taraması yaptıktan sonra tüm kanalları gezerek beğendiğiniz kanalları listenizin başına alınız. Kullanıcılar genellikle ilk 20 kanaldan sonraki kanalları gezmeye üşenirler. Bu yüzden kanal listeniz zamanınızı iyi değerlendirmeniz açısından önemlidir.

4. Gereksiz kanalları silin ;
Yerli dijital kanalların sayısı bugün 185 civarıdır. Ancak muhtemelen bu kanalların sadece 50’ye yakını sizin ilgi alanınıza girmektedir. Siz de sizin ilgi alanınıza girmeyen bu kanalları kanal listenizden silerek hem zamandan kazanın hem de cihazınızın daha hızlı çalışmasını saÄŸlayın. Birçok gereksiz reklam kanalını ve kalitesiz müzik kanallarını silmeniz sizin yararınıza olacaktır.

5. En iyi görüntü kalitesi için Scart Kablo kullanın ;
Cihazınız ile televizyonunuz arasındaki bağlantı görüntü kalitesini büyük oranda etkiler. En yüksek görüntü kalitesine ulaşmak için Scart Kablo kullanmanız gerekmektedir. Ancak bunun için televizyonunuzda Scart girişi bulunmalıdır. Scart Kablo kullanmadan önceki ve sonraki görüntü kalitesi sizi şaşırtabilir.

Makale sahibi : http://www.uydu.info


Etiketler:

Konu hakkında 8 Yorum Yapıldı.

 1. Yorum yapan : DÄ°DEHAN Yorum tarihi : 05/03/2007 8:09 am

  ORA DÄ°JÄ°TAL UYDU…
  hep sorundur ora hiç frekans girmezsin çünkü düzeneÄŸi diÄŸer uydulardan farklıdır. ama ben öğrendim. Her hangi bi rkanal üzerindeyken (hiç farketmez ), menü den kanal arama okeylenir. çıkan penceren diseqc:boÅŸ.switch de okeylenir.çıkan pencereden önce alttaki yeÅŸil TP liste, butonuna daha sonra yeni çıkan penceredende kırmızı tp tara tuÅŸuna basılır. karşımıza çıkan küçük pencereden sırasıyla frekans veri hızı polarite FEC ayarlanır ve ÅŸebeke kapalıdan açık konumuna getirilir. ok düğmesine basılır. kanal bulunmazsa eÄŸer, frekansın son iki rakamı 2 sayı düşürülerek tekrar aynı iÅŸlem yapılır. cihaz kendi tarar ve bulınca direk otomatik kaydeder. iyi seyirler…

 2. Yorum yapan : ferdi karan Yorum tarihi : 28/05/2007 2:16 pm

  1.istemediklerimizi siliyoruz.tekrar tarattığımızda hortlak gibi çıkıyorlar.frekans silersek faydalılar da gidiyor.bu süne zararlılarından nasıl kurtuluruz.
  2. ses butonunda ses 1, ses 2 yazıyor. bazılarında lisan yazıyor.
  bazı kanalların ülkelerini bulmak çok zor oluyor.sitelerde bazı bilgiler var. pratik değil.

 3. Yorum yapan : Akın Can Yorum tarihi : 24/04/2008 11:17 am

  Bizim uydu çok rahat. Ben iÅŸe yaramaz uyduları, sapık kanalları ve hotbird uydusundaki çoÄŸu kanalı sildim geriye 6 tane Hotbird uydusundaki kanal kaldı. Ben Scart kablosunu çıkartıp geri taktığımda baya bir ekran parlak oluyor. Çok kaliteli oluyor. Ben Scart kablomdan çok memunum. Bazı istemediÄŸiniz kanalları kilitlerseniz bir daha kanal arama yapınca listede çıksa bile uydu listesine eklenmez. Bence çok kalitesizleri silin. Mesela MARMARA TV’ yi silin. Ben sildim çünkü çok kalitesizdi. Åžu an uydumuzda tahminim 164 kanal var bence çok az. Çünkü izlemediÄŸimiz kanalları sildim ve reklam kanallarını sildim doÄŸrudan satış olanları sildim. Sadece D SHOPPÄ°NG reklam kanalı duruyor. Uydu listemizde sadece Türk1C ve Hotbird uydusu duruyor. BaÅŸka uydu listesi yok gibi görünür ama birsürü var. Ben uydu listeme baktım ve sildim. Bence sizde uydu listenize bakın ve kullanmadığınız uyduları silin. Sadece TÃœRK1C ve Hotbird uydusu kalsın. Hotbird uydusunudaki kanallarıda izlemiyorsanız Hotbird uydusunu da silebilirsiniz.

 4. Yorum yapan : Yakup EKÅžEN Yorum tarihi : 11/06/2008 8:16 am

  Merhaba,
  Çokça uyduyu çanaga düşürüp çokça ilgi alanına giren kanalları seyretmek elbette herkes için güzel ve şanslı bir eylemdir.Fakat,bunu saglamak sanıldıgı kadar kolay degildir.
  Bu işi ya bizzat yapmayı bilmek ya da bu iş için çokça emek ya da para sarfetmek gerekir.
  Uydunun uydu dünyasındaki yerini,uydudaki en zayıf/güçlü frekansları,çanagın çapını ve cinsini,yönünü, çanagın orijinal yada bozulmuÅŸ olup olmadıgını,LNB cinsini ve degerini,çanaga konuluÅŸ yönünü,kablonon görüntü taşımadaki hassaslıgını ve yeterliligini,receiverin amaca uygun seçilip seçilmedigini,sorunla karşılalaÅŸtıgında hangi ilgili veya gerekli siteden anında yardım alalbilecegini bilmek zorundasın.Bu bilgi zincirinden bir ya da birkaçı koparsa yaya kalırsın….
  Bunun için bilgi her koşulda,yaşamsal önem taşır,bilgi,paradır,emektir,anahtardır,yaşamın ta kendisidir.Bilen tabiat kurallarına uyar ve sınıfı geçer, bilmeyen kumanda elde neyi,ne zaman,nerede,nasıl,neden,niçin aradıgını bilmeden fasit daire içersinde döner durur.
  Balık istemiyorum balık tutmayı ögretecek yada ögrenme adresini verecek arkadaşlara gereksinim duyuyorum.
  Selam ve saygılarımla…

 5. Yorum yapan : Yakup EKÅžEN Yorum tarihi : 11/06/2008 8:49 am

  Kalite Baklava Yemek İçin
  Merhaba ArkadaÅŸlar
  Uydu kurma hakkında bildiklerim sıralıyorum.Sanırım faydalı olur.
  1_Elektrik hattı ve yansıtıcı gibi alanlara yakın,buraları gören yerlere uydu çanagı kurmayacaksın.Ayrıca gökyüzü ile çanak arasında metal engel yada dal,yeşilik vb.engel olmayacak.Antene her zaman rahatça servis saglanabilecegin bir yere çanak kuracaksın.Zemin beton yada başkaca saglam zemin olacak.
  2_Ä°yi bir çanak 90_l20’lik off set olacak.Amaca göre 2’li yada 4’lü LNB kullanacaksın.Çanagın uyduya bakış açısını bileceksin.Çanagın NLB’ye uzaklıgının bozulmadıgını(odak uzaklıgı),dikey/yatay, asg/sol ayarlarını bileceksin.90’lık offset çanak 30_40 YTL aralıgında.
  3_GeniÅŸ F konnectör ve kalite Türk kablosu (Emek ,Ören Kablo vs.) kullanacaksın.Kesit en az RG 6/ U 4 yada RG 6/U 6 olmak zorunda.Bunun parasal degeri Mt’si 0.7 1 YTL aralıgında.
  4_2’li LNB 25 YTL yada 4’lü LNB 50 YTL kullanacaksın.Garantili ve malının arkasında durmayı ögrenmiÅŸ yerlerden alacaksın.Seni boÅŸ vereni sen de baÅŸkaları da boÅŸ verirse,3_5 gün sonra o boÅŸ verene piyasanın süpürdügünü bileceksin.
  5_Kaliteli Receiver kullanacaksın.Sana servis sunarken cihaz pratik ve hızlı olacak aptal ve,şaşkın cihazların kullananları kendine benzettigini bileceksin.
  6_Gerekli kurulum aletlerin olacak.Kaliteli bir matkap,yıldız düz tornavida,2 ayarlı pense 13 anahtar,fırça,pusula,yan keski,pense,uzatma 3 prizli elektrik taşıma kablosu,37 TV,receiver,LNB,F konnektörlü 4_5 Mt uydu kabosu,vs. ışık kaynagı bulunduracaksın.
  7_TV’den sinyali ve görüntüyü iyi seçebilmek için ya gölgeli bir TV koyma alanı ya da akÅŸamı geceyi seçeceksin.
  8_Bilmek ve uygulayabilmek için daima izlecek ya da okuyacaksın,gerektikçe pratik yapacaksın.
  9_Tüm bunları yapamıyorsan iyi ve kaliteli bir usta edineceksin.
  Gılgamış Destanı gibi oldu ama,sanırım iy oldu…
  Teşekkürler ve iyi seyirler efendim.

 6. Yorum yapan : haso Yorum tarihi : 25/06/2008 9:30 am

  yakup arkadaşım iyi güzel yazmışsında sen hala 37 ekran tv receivermi taşıyorsun yanında uydu bulucular varken,kusura bakma sende bu teknolojiyi biraz geriden takip ediyorsun herhalde

 7. Yorum yapan : Süleyman Bitmez Yorum tarihi : 25/06/2008 12:22 pm

  Yakup sen ve senin gibilere (bildiğini,bilmeyenlerle paylaşanlara) her zaman teşekkürler.Destanlar okuyanlar birşeyler öğrensin,ders alsın diye yazılmıştır,senin destanda umarım bu görevini yerine getirmiştir.

 8. Yorum yapan : ahmet es Yorum tarihi : 07/02/2010 4:27 pm

  şükran…

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.