Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Türksat 4A yolda

ÖNEMLİ NOT: 18 Eylül 2014 tarihinde aniden uydu alıcınızda sinyal yok mesajı aldıysanız büyük olasılıkla Türksat 4A Uydu Kanal Geçişi nedeniyle uydu alıcınızdaki Uydu kanal frekanslarını güncellemeniz gerekmektedir. aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Yeni Türksat 4A uydu kanal frekanslarını edinebilirsiniz. Türksat 4A uydu kanal geçişi hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

YENİ! TÜRKSAT 4A UYDU KANAL FREKANS LİSTESİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN YENİ! 

TÃœRKSAT A.Åž Genel Müdürü Özkan Dalbay, birkaç ay önce uzaya gönderilen TÃœRKSAT 3A uydusunun kapasitesinin yüzde 75’inin dolduÄŸunu, Ekimde doluluk oranının yüzde 95’e çıkacağını bildirdi.

Dalbay, 13 Haziranda Fransız Guyanası’ndan fırlatılan TÃœRKSAT 3A’nın hizmete girdiÄŸini, TÃœRKSAT 1C uydusundaki tüm yükün TÃœRKSAT 3A’ya aktarıldığını, TÃœRKSAT 2A uydusundaki bazı televizyon kanallarının da TÃœRKSAT 3A’ya geçirildiÄŸini söyledi.

KAZAKLAR TÃœRK UYDUSUNDAN YAYIN YAPACAK

TÜRKSAT 3A uydusundan yararlanmak için yurt içi ve dışından pek çok talep geldiğini belirten Dalbay, taleplerin büyük bölümünü uyduya çıkmak isteyen yerel kanalların oluşturduğunu ifade etti. Dalbay, şunları kaydetti:

“Kazakistan’dan 4 televizyon kanalı, yayınlarını TÃœRKSAT 3A üzerinden de yapmak istiyor. Ayrıca Kazakistan’dan bir telekom ÅŸirketinin de data transferi için talebi var. Görüşmelerimiz devam ediyor. Kazak ÅŸirketler, TÃœRKSAT 3A’nın kapasitesinin yaklaşık yüzde 10’unu talep ediyorlar ancak bu, mümkün deÄŸil. Onlara kapasitenin yüzde 4’ünü tahsis edebileceÄŸiz. Bugün itibariyle TÃœRKSAT 3A’nın kapasitesinin yüzde 75’i dolu. Doluluk oranı Ekim itibariyle yüzde 95’e çıkacak.”

TÃœRKSAT 3A’dan yararlanma taleplerinin çokluÄŸu nedeniyle 3 yeni “uplink” oluÅŸturulduÄŸunu belirten Dalbay, “Uygulama ile televizyonların maliyetleri azalacak. Ayrıca uyduyu daha verimli kullanmış olacağız. Böylece TÃœRKSAT 3A’da daha fazla televizyon kanalı yer alacak” diye konuÅŸtu.

Şu anda bu uydu üzerinden 230 televizyon kanalının yayın yaptığını ifade eden Dalbay, “Ekimde uyduda yaklaşık 270 kanal olur diye tahmin ediyoruz. Uyduya yeni giren kanalların bir kısmı tematik kanallar, diğerleri ise uydudan yayın yapmak isteyen yerel kanallar” dedi.

TÜRKSAT 4A İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

TÜRKSAT Genel Müdürü Dalbay, 42 derece Doğu boylamındaki uydularından Orta Asya ülkelerinin ardından Avrupa ülkelerinin de yayın yapmasını hedeflediklerini, bu kapsamda yapılacak TÜRKSAT 4A uydusunun kapsama alanına yönelik çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Dalbay, şunları anlattı:

“TÃœRKSAT 4A, mevcut doÄŸu ve batı kapsama alanına ilave olarak kuzey ve orta Afrika’yı kapsayacak. Böylece Türk uydularının kapsama alanı Amerika’nın doÄŸu sahillerinden Çin’e ve güneyde Arap Yarımadası’nın ardından orta Afrika’ya kadar uzanacak. Böylece, 4A’nın hizmete girmesi ile teknik olarak 42 derece doÄŸu boylamından kapsayabileceÄŸimiz maksimum alana ulaÅŸmış olacağız.” Dalbay, yıl sonunda TÃœRKSAT 4A için ihaleye çıkmayı ve uyduyu 2011’de fırlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

MÄ°LLÄ° UYDU TÃœRKSAT 5A

TÃœRKSAT 3A’nın tasarım aÅŸamasında 25 Türk mühendisin görev aldığını anımsatan Dalbay, TÃœRKSAT 4A’nın üretiminde de Türk mühendislerin çalışacağını belirtti. Dalbay, yetiÅŸmiÅŸ personelin Türkiye’nin ilk milli uydusu TÃœRKSAT 5A’nın üretiminde de görevlendirileceÄŸini söyledi.

Özkan Dalbay, TÃœRKSAT 5A’nın yazılımının yüzde 100 yerli olacağını, uydunun üretimine TAI’de kurulacak “uydu üretim entegre tesisi”nde 2012’de baÅŸlanacağını ve 2014’te uzaya gönderilmesinin planlandığını kaydetti.

TÃœRKSAT 1C SALINIMA BIRAKILDI

TÃœRKSAT 3A’ya bütün yükünü devreden TÃœRKSAT 1C uydusunun AÄŸustosta 42 derece DoÄŸu yörüngesinden çıkartılarak, 31 derece DoÄŸu yörüngesine alındığını belirten Dalbay, TÃœRKSAT 1C’nin bu yörüngede “salınımlı” olarak bulunduÄŸunu söyledi.

Dalbay, TÃœRKSAT 1C’nin salınımlı yörüngede yakıt tüketiminin çok azaldığını ifade ederek, “TÃœRKSAT 1C’nin sahip olduÄŸu yakıtla minimum 2 yıl ömrünün kaldığını tahmin ediyoruz. TÃœRKSAT 1C’yi hareketli antenlerle canlı yayın geçiÅŸlerinde, hareketli antenlerle yayınları bir yerden bir yere aktarmada ya da data transferi için kullanıyoruz” dedi.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr


Etiketler:

1 Yorum

  1. Yorum yapan : nuh Yorum tarihi : 16/03/2011 3:23 pm

    acilen kazakistan kanallarını izlemek istiyoruz

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.


Etiket: , , , ,