Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Türksat 4A yolda

ÖNEMLİ NOT: 18 Eylül 2014 tarihinde aniden uydu alıcınızda sinyal yok mesajı aldıysanız büyük olasılıkla Türksat 4A Uydu Kanal Geçişi nedeniyle uydu alıcınızdaki Uydu kanal frekanslarını güncellemeniz gerekmektedir. aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Yeni Türksat 4A uydu kanal frekanslarını edinebilirsiniz. Türksat 4A uydu kanal geçişi hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

YENİ! TÜRKSAT 4A UYDU KANAL FREKANS LİSTESİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN YENİ! 

TÜRKSAT A.Ş Genel Müdürü Özkan Dalbay, birkaç ay önce uzaya gönderilen TÜRKSAT 3A uydusunun kapasitesinin yüzde 75’inin dolduğunu, Ekimde doluluk oranının yüzde 95’e çıkacağını bildirdi.

Dalbay, 13 Haziranda Fransız Guyanası’ndan fırlatılan TÜRKSAT 3A’nın hizmete girdiğini, TÜRKSAT 1C uydusundaki tüm yükün TÜRKSAT 3A’ya aktarıldığını, TÜRKSAT 2A uydusundaki bazı televizyon kanallarının da TÜRKSAT 3A’ya geçirildiğini söyledi.

KAZAKLAR TÜRK UYDUSUNDAN YAYIN YAPACAK

TÜRKSAT 3A uydusundan yararlanmak için yurt içi ve dışından pek çok talep geldiğini belirten Dalbay, taleplerin büyük bölümünü uyduya çıkmak isteyen yerel kanalların oluşturduğunu ifade etti. Dalbay, şunları kaydetti:

“Kazakistan’dan 4 televizyon kanalı, yayınlarını TÜRKSAT 3A üzerinden de yapmak istiyor. Ayrıca Kazakistan’dan bir telekom şirketinin de data transferi için talebi var. Görüşmelerimiz devam ediyor. Kazak şirketler, TÜRKSAT 3A’nın kapasitesinin yaklaşık yüzde 10’unu talep ediyorlar ancak bu, mümkün değil. Onlara kapasitenin yüzde 4’ünü tahsis edebileceğiz. Bugün itibariyle TÜRKSAT 3A’nın kapasitesinin yüzde 75’i dolu. Doluluk oranı Ekim itibariyle yüzde 95’e çıkacak.”

TÜRKSAT 3A’dan yararlanma taleplerinin çokluğu nedeniyle 3 yeni “uplink” oluşturulduğunu belirten Dalbay, “Uygulama ile televizyonların maliyetleri azalacak. Ayrıca uyduyu daha verimli kullanmış olacağız. Böylece TÜRKSAT 3A’da daha fazla televizyon kanalı yer alacak” diye konuştu.

Şu anda bu uydu üzerinden 230 televizyon kanalının yayın yaptığını ifade eden Dalbay, “Ekimde uyduda yaklaşık 270 kanal olur diye tahmin ediyoruz. Uyduya yeni giren kanalların bir kısmı tematik kanallar, diğerleri ise uydudan yayın yapmak isteyen yerel kanallar” dedi.

TÜRKSAT 4A İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

TÜRKSAT Genel Müdürü Dalbay, 42 derece Doğu boylamındaki uydularından Orta Asya ülkelerinin ardından Avrupa ülkelerinin de yayın yapmasını hedeflediklerini, bu kapsamda yapılacak TÜRKSAT 4A uydusunun kapsama alanına yönelik çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Dalbay, şunları anlattı:

“TÜRKSAT 4A, mevcut doğu ve batı kapsama alanına ilave olarak kuzey ve orta Afrika’yı kapsayacak. Böylece Türk uydularının kapsama alanı Amerika’nın doğu sahillerinden Çin’e ve güneyde Arap Yarımadası’nın ardından orta Afrika’ya kadar uzanacak. Böylece, 4A’nın hizmete girmesi ile teknik olarak 42 derece doğu boylamından kapsayabileceğimiz maksimum alana ulaşmış olacağız.” Dalbay, yıl sonunda TÜRKSAT 4A için ihaleye çıkmayı ve uyduyu 2011’de fırlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

MİLLİ UYDU TÜRKSAT 5A

TÜRKSAT 3A’nın tasarım aşamasında 25 Türk mühendisin görev aldığını anımsatan Dalbay, TÜRKSAT 4A’nın üretiminde de Türk mühendislerin çalışacağını belirtti. Dalbay, yetişmiş personelin Türkiye’nin ilk milli uydusu TÜRKSAT 5A’nın üretiminde de görevlendirileceğini söyledi.

Özkan Dalbay, TÜRKSAT 5A’nın yazılımının yüzde 100 yerli olacağını, uydunun üretimine TAI’de kurulacak “uydu üretim entegre tesisi”nde 2012’de başlanacağını ve 2014’te uzaya gönderilmesinin planlandığını kaydetti.

TÜRKSAT 1C SALINIMA BIRAKILDI

TÜRKSAT 3A’ya bütün yükünü devreden TÜRKSAT 1C uydusunun Ağustosta 42 derece Doğu yörüngesinden çıkartılarak, 31 derece Doğu yörüngesine alındığını belirten Dalbay, TÜRKSAT 1C’nin bu yörüngede “salınımlı” olarak bulunduğunu söyledi.

Dalbay, TÜRKSAT 1C’nin salınımlı yörüngede yakıt tüketiminin çok azaldığını ifade ederek, “TÜRKSAT 1C’nin sahip olduğu yakıtla minimum 2 yıl ömrünün kaldığını tahmin ediyoruz. TÜRKSAT 1C’yi hareketli antenlerle canlı yayın geçişlerinde, hareketli antenlerle yayınları bir yerden bir yere aktarmada ya da data transferi için kullanıyoruz” dedi.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr


Etiketler:

1 Yorum

  1. Yorum yapan : nuh Yorum tarihi : 16/03/2011 3:23 pm

    acilen kazakistan kanallarını izlemek istiyoruz

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.


Etiket: , , , ,