Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Türksat 3A

Türksat 3A
Türksat 3A uydusunun üretimine 10 şubat 2006 tarihinde Alcatel firması ile yapılan anlaşma ile başlandı. 42.0° Doğu lokasyonunda hizmet verecek olan Türksat 3A uydusunun üzerinde 120 Wattlık 24 adet Ku-band transponder bulunuyor.

Diğer uydularımıza kıyasla daha yüksek bir kullanım kapasitesine (1296 Mhz) sahip olan Türksat 3A uydusu, hem uydu haberleşme hizmetleri hem de Avrupa, Türkiye ve Orta Asya üzerinden doğrudan TV yayınları için kullanılacak. Yeni uydunun yüksek alış gücü avantajına sahip Türkiye kapsama alanı, Türkiye’den uyduya çıkacak TV yayınları, Genişbant VSAT ve dar bant data hizmetleri için kullanılacak.Böylece, küçük çaplı ve düşük maliyetli up-link sistemleriyle uydu üzerinden hizmet veren kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlanmış olacak.

Farklı kapsama alanları kullanmak isteyen kullanıcıların ihtiyacına ise Türksat 3A uydusu cevap verecek. Zira diğer uydularımızda mevcut olan Doğu ve Batı kapsama alanları arasında seçim yapabilme sınırlaması, bu uyduda daha esnek.

Türksat 3A uydusu, diğer uydularımızdan daha yüksek bir kapasiteye sahip olup, üzerinden daha fazla sayıda TV ve radyo yayınları verilebilecek, ayrıca Türkiye, Avrupa ve Orta Asya’dan daha geniş bir coğrafyada küçük çaplı çanak antenlerle yüksek kalitede izlenebilecektir.

Yeni uydu, doğrudan TV yayınlarına ilave olarak, coğrafi koşullar nedeniyle radyo-link ve kablo iletişim altyapısı mevcut olmayan bölgelere uydu terminalleri (VSAT) aracılığıyla telefon, internet, faks gibi çok çeşitli hizmetlerin götürülmesi için de kullanılacak. Yakın bir gelecekte üçüncü nesil haberleşme hizmetlerinin lisanslarının verilmesiyle Türksat 3A daha da etkin kullanılabilecek.

Türksat 3A uydusu üzerinden yayına çıkacak olan yerli televizyon kanalları, önceki uydulara kıyasla daha güçlü ve geniş bir kapsama alanında yayın yapabilecek. Yeni uydunun güçlü yayın yapabilme yeteneği ve yüksek kazançlı Türkiye kapsaması bir başka sosyal faydayı da beraberinde getiriyor.

Ülkemizde altyapı ve coğrafi koşullar nedeniyle telefon ve internet erişimi götürülemeyen bölgelere, okullara ve köylere uydu üzerinden telefon ve internet hizmeti sağlanabilecek. Dahası bu hizmetler eskisine kıyasla daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilecek.


Etiketler:

Konu hakkında 2 Yorum Yapıldı.

 1. Yorum yapan : seyfettin Yorum tarihi : 09/07/2008 1:22 pm

  merhabalar hd tv nedir görevleri nelerdir.kısaca tanımlasanız memnun olurum.saygılarımla.

 2. Yorum yapan : AHMET Yorum tarihi : 19/07/2008 9:15 am

  Sayın Görevli,
  Türksat 3A’nın freknsı nedir acaba, yardımcı olur musunuz. Ayrıca bu frekansı girdiÄŸimde çanakla oynamadan bu uyduya eklenen tüm kanalları izleyebilir miyim?
  TeÅŸekkürler…
  Ä°yi Çalışmalar…

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.


Etiket: ,