Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Türkiye 21 ülkeyle frekans pazarlığında

Türkiye, dijital radyo ve televizyon yayıncılığı açısından hayati önem taşıyan frekanslar konusunda 21 ülkeyle çetin bir pazarlık yapıyor.

Ä°sviçre’nin Cenevre kentinde devam eden görüşmelerde, Türkiye, anlaÅŸmazlık bulunan 1180 frekans noktasına iliÅŸkin en iyi sonucu almaya çalışıyor.

Anlaşmazlıklar 16 Hazirana kadar olumlu sonuçlanmazsa, frekanslara ilişkin son kararı Dünya Telekomünikasyon Birliği (ITU), simülatör programları yardımıyla verecek.

Telekomünikasyon Kurulu 2. BaÅŸkanı Galip Zerey, ITU’nun, kıyı bölgelerindeki radyo ve televizyon verici istasyonlarının komÅŸu ülkelerin yayınlarını etkilememeleri için önemli olduÄŸunu, bu istasyonların frekanslarının ülkeler arasında çözüme kavuÅŸturulmasının istendiÄŸini belirtti.

Türkiye’nin komÅŸu ülkeleriyle tek tek görüşmeler yaptığını, üzerinde anlaÅŸtığı frekansların ITU tarafından rezerve edildiÄŸini kaydeden Zerey, anlaÅŸmazlık durumunda ITU’nun simülasyon programları aracılığı ile ülkelere frekans tahsislerine gittiÄŸini, ancak bu durumda ülkelerin istedikleri sonuçları elde edemediklerini ifade etti.

Zerey, karasal radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin frekans tahsislerinin en son 1961 yılında yapıldığını belirtti. 45 yıl sonra tekrar frekanslar için masaya oturulduğunu dile getiren Zerey


Etiketler:

BU KONU HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ !

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun :

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.