Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Gözlüksüz izlenen 3 boyutlu TV

Üç boyutlu görüntü aktaran ve gözlük takmaya gerek bırakmayan televizyon üretmeyi amaçlayan projeyi projeyi Bilkent Ãœniversitesi’nden Prof. Dr. Onural yönetiyor. Projede 7 ülkeden 200 bilim adamı katılıyor.

Türk Bilim adamlarının önderliÄŸinde baÅŸlatılan projeyle 3 boyutlu görüntü aktaran ve gözlük takmaya gerek bırakmayan televizyonlar 3 yıl içinde evlerdeki yerini almaya baÅŸlayacak. AB Komisyonunun desteklediÄŸi ve Bilkent Ãœniversitesi Elektrik ve Elektronik MühendisliÄŸi Bölümü Öğretim Ãœyesi Prof. Dr. Levent Onural’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü projede, 7 ülkeden yaklaşık 200 bilim adamı görev alıyor. Proje, geniÅŸ araÅŸtırmacı kitlesiyle AB Komisyonunun desteÄŸindeki en önde gelen projeler arasında gösteriliyor. Prof. Dr. Onural, AA muhabirine projeye iliÅŸkin yaptığı açıklamada, projenin 3 boyutlu televizyonun her yönden teknolojisini içerdiÄŸini, ortaklarının bu teknolojinin farklı boyutları üzerine çalıştığını ifade etti.

7 ÜLKEDEN 200 ARAŞTIRMACI GÖREV ALIYOR
AB Komisyonunun projeye, 6.15 milyon Avro destek verdiÄŸini, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Ä°ngiltere, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Yunanistan’dan kurumsal ortakların projede yer aldığını kaydeden Onural, 19 kurumsal ortağın projeye yaklaşık 200 araÅŸtırmacı verdiÄŸini belirtti.

Projede, CD, DVD ve MP (veri sıkıştırma) teknolojilerini geliÅŸtiren bilim adamlarının görev aldığını ifade eden Onural, 3 boyutlu televizyon teknolojisi üzerine araÅŸtırmacıların çok anlamlı ÅŸekilde ortaklık yaptığını dile getirdi. Onural, 3 boyutlu televizyonda ana iÅŸlevsel birimler bulunduÄŸunu, bunların en başında çekim konusunun geldiÄŸini belirtti. Çekimlerin çok çeÅŸitli teknolojilerle yapılabildiÄŸini anımsatan Onural, aslında 3 boyutlu çekimlerin halihazırdaki 2 boyutlu çekimler kadar eski olduÄŸunu söyledi. 1950’li yıllarda da steriyoskopik teknolojiyle 3 boyutlu filmler çekildiÄŸini, bu filmlerin gözlükler yardımıyla izlenebildiÄŸini anlatan Onural, ÅŸimdi holografik teknolojinin geliÅŸtiÄŸini, bu teknolojinin ise ışığın tekrar üretilmesine dayandığını kaydetti.

Onural, 3 boyutlu yeni teknolojiye uygun programların çekilmesi gerektiğini, 2 boyutlu çekimlerin de 3 boyuta dönüştürülebileceğini belirtti. Eskiden yapılan 3 boyutlu çekimler izlenirken, bazı teknik hatalardan dolayı seyircilerde deniz tutmasına benzer bir his yarattığını vurgulayan Onural, 3 boyutlu çekimlerin popüler olmamasının da bundan kaynaklandığını kaydetti. Onural, yeni teknolojinin bu hataları da ortadan kaldıracağını vurguladı.

”YOLUN YARISINA GELDÄ°K”
Yeni 3 boyutlu teknolojinin askeriye, tıp, kültür sanat ve eÄŸitimde de uygulanabileceÄŸini anlatan Onural, 3 boyutlu müzeler kurulabileceÄŸini kaydetti. Yeni teknolojilerle donatılmış 3 boyutlu televizyonların piyasaya çıkarılması konusunda yolun yarısına geldiklerini söyleyen Onural, ”Bu proje, AB’nin 3 boyutlu televizyon konusunda ABD ve Japonya’ya rekabette gücünü artırsın diye oluÅŸturulmuÅŸ bir proje. Rekabette birinci sıradayız. Benim kanım 3-4 yıl içinde evlerde seyredilebilir 3 boyutlu televizyonlar olacak. Adım adım bu zaten içimize giriyor” dedi.

Onural, 3 boyutlu teknolojiyle yapılan çekimlerin izleyicideki keyfi artıracağını, 3 boyutlu televizyonun da görsel hazzı yükselteceÄŸini kaydetti. Yeni televizyonların gözlük takma gereksinimini ortadan kaldıracağını ifade eden Onural, ”3 boyuta bakmanın vereceÄŸi keyif 2 boyutta kesinlikle yoktur. Buna bir kez dönerse gözler, bir daha geri gelmez ve herkes 2 boyutluyu yıllarca nasıl izlemiÅŸiz diyecektir. Dolayısıyla 3 boyutlu televizyonun ticari olarak yayılmaması mümkün deÄŸil” diye konuÅŸtu.


Etiketler:

BU KONU HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ !

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun :

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.