Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Uydu Kontrol İstasyonlarımız

Ankara’ nın iki farklı noktasında bulunan Ana ve Yedek Yer Kontrol İstasyonlarımız, yüksek seviyede güvenilir ve yedekliliğe sahip antenler, elektronik düzenekler, veri işletim sistemi, elektriksel güç kaynağı vs. gibi ekipmanlar ile uydularımızın yörüngelerinde tutulmalarını sağlamaktadır. Buna ek olarak bahsi geçen kontrol istasyonlarımız, TÜRKSAT Uydularımızın iyi bir konfigürasyonda korunmasını temin maksadıyla gözlem ve kontrol hizmetlerini sağlarlar.
Uydular ile haberleşme, Ana Yer Kontrol İstasyonlarında bulunan 11 ve 9 m.’lik antenlerle, yedek istasyonda bulunan 9 m’lik anten ile gerçekleştirilir. 11 m’lik anten, özellikleri itibariyle; “World Tracking Network” sistemine dahil edilmiş, TÜRKSAT ile birlikte diğer uyduların da fırlatma ve yörüngeye yerleştirilme evrelerine katılmayı olanaklı kılmıştır.

Her iki istasyonda da tam yedekli olarak Uydu Kontrol Merkezi (SCC-Satellite Control Center), Gözlem ve Kontrol Sistemi (MCS-Monitoring and Control System), Komünikasyon Gözlem Merkezi (CMC-Communication Monitoring Center), BB/RF Sistemleri, Şifreleme Merkezi, Kesintisiz Enerji Sistemleri ile alt sistemler bulunmaktadır. Diğer taraftan, Ana Yer Kontrol İstasyonu’nda bulunan uydu simulatörü, operatörlerin eğitiminde ve uydu üzerinde sürülen prosedürlerin denenip onaylanmasında kullanılmaktadır


Etiketler:

BU KONU HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ !

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun :

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.