Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Uydu alıcısı alırken nelere dikkat etmeliyim ?

İlk olarak cihaz satın almak için gideceğiniz yer ve cihazınızın markası önemlidir. Kesinlikle güvendiğiniz ve size teknik destek sunabileceğine inandığınız bir dijital uydu satıcısından almalısınız. Cihaz satın alırken satıcıya soracağınız can alıcı sorular olmalıdır.

Bunlar ;
Cihazın fabrika garantisi var mıdır ?
Yeni çıkan yazılımları güncellemek için bize yardımcı olacak mısınız ?

Bu soruların doğru cevapları ;
Evet cihazımızın 2-3 yıl fabrika garantisi bulunmaktadır.
Yeni çıkan yazılımlar firmamız tarafından cihazlarınıza ücretsiz olarak yüklenecektir.

İkinci olarak hangi markayı aldığınız önemlidir. 10 ya da 20 YTL fark bulunduğu için kesinlikle web sitesi olmayan , arkasında kimsenin durmadığı , ne olduğu bilinmeyen ancak satıcı tarafından çok övülen bir markayı tercih etmeyiniz. Dijital uydu alıcılarında internet desteği çok çok önemlidir. Eğer alacağınız cihazın bir web sitesi bulunmuyorsa kesinlikle o cihazı almaktan vazgeçiniz. Dijital uydu alıcılarında , teknolojinin her alanında olduğu gibi , ilerleme çok hızlıdır. Yeni teknolojileri cihazınıza entegre etmek açısında firmanın sunacağı internet desteği sizin için çok önemlidir.

Yani genel olarak şunu bilmelisiniz ki zaman içerisinde , satın almış olacağınız dijital uydu alıcısından en iyi verimi alabilmek için cihazınızı belirli zaman aralıklarında yazlılımlar yükleyerek güncellemelisiniz. Bu yüzden de yukarıda anlatıldığı gibi cihazınızın internet desteği ve markası çok önemlidir.

Gelelim teknik özelliklere

Şunu bilmelisiniz ki tüm dijital uydu alıcılarında eşit sayıda kanal izlenebilir. Herhangi bir markanın herhangi bir modeli normalde sizlere daha fazla kanal vaat edemez. Ancak cihaz içerisinde bulunan özel yazılımlar , modüller ve sonradan takılan modül ve kartlar ile daha fazla kanal izleyebilirsiniz.

Bir dijital uydu alıcısında genel olarak dikkat etmeniz gereken özelliklerin başında hızlı kanal geçişi bulunmaktadır. İlk çıkan dijital uydu alıcılarında kanal geçişleri çok yavaştır. Hala da bazı markaların dijital uydu alıcı modellerinde kanal geçişi çok yavaştır. Cihazı kullanmaya başladıktan bir süre sonra kanal geçiş hızı yavaş ise bu durum sizi gerçekten kötü yönde etkileyecektir. Bir kanaldan diğer kanala geçmek için 1 saniyeye yakın beklemek belki düşünüldüğünde az gibi görünmektedir. Ancak elinizde kumandayı alıp 500-600 kanal gezmek istediğinizde kanal geçiş hızının yavaş olması size işkence gibi gelecektir. Bunun için cihazın kanal geçiş hızının en yüksek seviyede olması sizin birincil tercih nedeniniz olmalıdır.İkinci olarak alacağınız cihazın sizin isteklerinize uyması gerekir. Her tüketicinin farklı ihtiyaçları vardır.

İkinci olarak alacağınız cihazın sizin isteklerinize uyması gerekir. Her tüketicinin farklı ihtiyaçları vardır.MOTORLU Çanak Kullanacaklar , Hobi olarak yaklaşanlar için ;

EÄŸer motorlu çanak kullanacaksanız ve bu iÅŸi hobi olarak yapmak istiyorsanız üstün özellikleri olan bir cihaz tercih etmeniz gerekmektedir. Tabi bunun karşılığında alacağınız cihazın da fiyatı artacaktır. Böyle bir cihaz almak istiyorsanız ilk önereceÄŸimiz cihaz Next8000XCAM Plus ‘ tır . Goldmaster 20400 CIM (sky) da tercih edebilirsiniz. Bu iki cihaz da kendinden modüllü cihazlardır. Next 8000XCAM Plus’ta Conax modül bulunmaktadır. Conax modül THOR uydusundaki Conax ÅŸifreleme sistemi ile ÅŸifrelenmiÅŸ kanalları çözmeye yarar. Ancak uzun bir süredir bu ÅŸifreler çözülememektedir. Ayrıca THOR uydusunda 210 civarı kanal bulunduÄŸu için pek fazla tavsiye edilmemektedir. Thor uydusunda özellikle KIOSK kanalları ilgi çekmektedir. Goldmasterda ise SKY modul bulunmaktadır. Bu modülün özelliÄŸi Hotbird uydusundaki Fullx-1 ve Fullx-2 kanallarını çözebilmesidir. Bu özelliklere dayanarak Goldmasterda modülden yararlanabileceÄŸinizi , Next’te ise yararlanamayacağınızı söyleyebiliriz. Ancak Next8000XCAM daha çok motorlu çanak kullanıcılarına ilk tavsiye edeceÄŸimiz cihazdır. Yine Next8000CAM Plus’ın cihaz ekranında diÄŸer cihazlarda olmayan bir özellik bulunmaktadır. DiÄŸer cihazları kanal numaraları yazarken 8000XCAM PLUS’ta kanal adları yazmaktadır.

Aile kullanımı için ;

EÄŸer alacağınız cihaz bir aile evinde kullanılacaksa kendinden modüllü olmasına gerek yoktur. Modül giriÅŸli ( CI ) cihazlar aile kullanımı için çok uygundur. GerektiÄŸinde LÄ°G TV’ye üye olunarak Lig Tv izlenilebilinir , gerektiÄŸinde ise taşınabilir modül alınarak 18 yaÅŸ üstü kanallar izlenilebilir. Bu cihazların kendinden modüllü cihazlardan hiçbir farkları yoktur. Sadece kendi içlerinde modül yoktur. DiÄŸer cihazlar ile kanal sayısında farklılık yoktur. Piyasada en çok tavsiye edilen modül giriÅŸli cihazlar Next 2000 XCI Plus ve Goldmaster 9400 CI ‘dır. Biz de genel olarak bu iki cihazı tavsiye etmekteyiz. Ancak son günlerde Goldmaster’ın 5 yıllık garanti kampanyası Goldmaster’ı bir adım öne geçirdi.


Etiketler:

BU KONU HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ !

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun :

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.