Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Uydu alıcı piyasasını High Definition canlandırıyor

DİJİTAL platformlar arasında yaşanan rekabetin ardından, Kanal D, Lig TV, Eurosport, Discovery Channel’ın yanı sıra bazı televizyon kanallarının High Definition (Yüksek Çözünürlüklü) film yayınına geçmesi, daralan receiver (uydu alıcısı) pazarının yeniden hareketlenmesini sağladı.

Bunda HD receiver fiyatlarının 800-900 YTL’lerden 370 YTL’ye kadar gerilemesi de etkili oldu.

SON üç yıl içinde yıllık satışları 3 milyon adetten, 1 milyon 300 bin adede gerileyen receiver (uydu alıcısı) üreticileri, umutlarını şimdi High Definition (Yüksek Çözünürlüklü) televizyon yayınlarının yaygınlaşmasına bağladı. Digiturk ve D-Smart gibi dijital platformlar arasında yaşanan rekabet, Lig TV ve Kanal D’nin yanı sıra, Eurosport, Discovery Channel gibi spor ve belgesel kanallarla birlikte, bazı TV kanallarının High Definition film yayınlarına geçmesi, daralan receiver pazarının yeniden hareketlenmesini sağladı. Bunda High Definition receiver fiyatlarının 800-900 YTL’lerden 370 YTL’ye kadar gerilemesi de etkili oldu.

10 milyon alıcı var

Televizyon yayınlarının izlenebilmesi için Türkiye’de kullanılan receiver sayısının 10 milyon adede ulaşmasının ardından daralmaya başlayan pazarın yıllık hacmi de, 250 milyon YTL’lerden 150 milyon YTL’ye kadar geriledi. Uydu alıcılarının satış adetleri 2004 yılında 3 milyon 250 bin olurken, 2005 yılında bu rakam 3 milyon olarak gerçekleşti. 2006 yılında ise 1 milyon 100 bin adet uydu alıcısı satılabildi. 2007 yılında yeniden 2 milyon 400 bin adetlik satış rakamlarına ulaşan firmalar, bu yılı 1 milyon 300 bin adetle kapatmayı planlıyor.

Arkadaşımız Mert Temizkan’in yaptığı araştırmaya göre, Euro 2008 ve Pekin Olimpiyatları’nın tetiklediği High Definition receiver satışları, üretici firmaları yeniden umutlandırdı. Firmalar şimdi, 2004 ve 2005 yılında dijital receiverlarda gerçekleşen satış patlamasının, 2009 yılında High Definition receiverlarda yaşamanın planlarını yapıyor. Bu yolla daha önce analog receiverlarda olduğu gibi dijital receiver’ın da High Definition receiver’larla değiştirilme akımını başlatmak istiyor.

55 YTL’ye düştü

High Definition receiver’larda yaşanan hızlı fiyat düşüşü, dijital receiver’larda da gözleniyor. Özel kanalların uydu üzerinden yaptığı yayınlarda görülen hızlı artış, pazarın da yüzde 80’lik doyum noktasına ulaşmasını sağladı. Uydu alıcısı bulunan her 100 evden 80’inde şifresiz yayınların izlenebilmesine imkan sağlayan receiver’lar, geri kalan yüzde 20’yi ise Digitürk ve D-Smart gibi dijital platformlar oluşturuyor. Dijital receiver’larda fiyatlar da 55 YTL’den başlayıp, marka ve özelliklerine göre 200 YTL’ye kadar çıkabiliyor.

En küçük ayrıntılar rahat izlenebiliyor

AVRUPA’da ve dünyada yaygın olarak kullanılan High Definition (Yüksek Çözünürlük) görüntüleme teknolojisi, dijital platformlar sayesinde 2008 yılından itibaren Türkiye’de yaygınlaşmaya başladı. İlk olarak 1989 yılında Japonya’da gerçekleştirilen HD teknolojisi standartlaştırıldıktan sonra tüketiciye tanıtıldı.

Bu teknolojiden faydalanabilmek için High Definition özellikli bir uydu alıcısı ile bir HD TV’ye sahip olmak gerekiyor. High definition yayınların kanallara ek maliyet getirmesi, bu tür yayınların şifreli platformlara kaymasına yol açıyor. Yüksek çözünürlükteki televizyonlar standartlarına göre 5 kat yüksek çözünürlüklere sahip olan bu yayınlarda, özellikle büyük ekranlı televizyonlarda en küçük ayrıntılar bile görülebiliyor.

Şimdilik meraklılar ilgi gösteriyor

ŞU anda genel pazardan aldığı pay, oldukça düşük seviyelerde olan HD uydu alıcılarını önümüzdeki yıldan itibaren payını hızla artırması bekleniyor. Bunda fiyat faktörü de önemli rol oynuyor. Yüksek maliyetlerle sahip olunabilinen bu sistem Türkiye’de şu an sadece meraklıları tarafından ilgi görüyor.

Yüksek çözünürlüklü yayınları izleyebilmek için gerekli olan geniş bantlı televizyonlara ise High Definition Televizyon (Yüksek Çözünürlükte Televizyon) olarak piyasada satılıyor. Üzerinde HD READY veya FULL HD logosu olan tüm televizyonlarda high definition yayın yapan kanallar izlenebiliyor. High definition özelliği sadece televizyonlarda değil bazı DVD oynatıcılar, video kameralar ve Playstation 3’te bulunuyor. Aynı zamanda 8 dilde seslendirme 32 dilde alt yazıya çevirme özelliğinden de faydalanılabiliyor.

Kaynak : Erkan Çelebi / Hürriyet


Etiketler:

BU KONU HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ !

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun :

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.


Etiket: , , ,