Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Türksat 3A erken yolcu

Türkiye’nin yeni nesil haberleÅŸme uydusu Türksat 3A’ya planlanandan önce yolculuk göründü. Uydunun dizayn çalışmalarının hızlı gerçekleÅŸtirilmesi, fırlatma tarihinin erkene alınmasını gündeme getirdi. 2008 yılında uzaya gönderilmesi öngörülen Türksat 3A uydusunun gelecek yılın sonunda yörüngesine yerleÅŸtirilebileceÄŸi bildirildi.

Türksat A.Åž Genel Müdürü Osman Dur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alcatel firmasıyla imzalanan sözleÅŸmenin ardından Türkiye’nin uzaydaki varlığını pekiÅŸtirecek yeni uydusu Türksat 3A’nın dizayn çalışmalarına baÅŸlandığını belirtti. >

Uydunun üretim sürecine Türkiye’den iki ekibin katıldığını, personelin bir kısmının “Dizayn” bir kısmının ise “Gözlem” grubunda yer aldığını kaydeden Dur, verilen tarihlere bakıldığında ÅŸu anda uydunun üretim sürecinde hızlı yol alındığını, belirlenen takvimden daha ileride bulunduklarını söyledi. Osman Dur, ”Fransa’daki çalışma gruplarımızın raporlarına baktığımızda, bize verilen yol haritasına göre imalat sürecinde takvimden ileri bir aÅŸamada olduÄŸumuz görülüyor” dedi.
Dur, Türksat 3A’nın dizayn çalışmalarının 15 gün içinde biteceÄŸini, ardından da uydunun üretimi aÅŸamasına geçileceÄŸini bildirdi. Dizayn çalışmalarının yanı sıra üretim için altyapı hazırlıklarının sürdürüldüğünü dile getiren Dur, şöyle devam etti:

“İmalat erken biterse fırlatmayı öne çekebilir miyiz diye görüşüyoruz. Şu anda görünen o ki uydunun dizaynı, planlanandan hızlı gerçekleştiriliyor. Herhangi bir sorun çıkmazsa Türksat 3A, beklenen tarihten önce fırlatılabilir.

Teknik bir gecikme olmazsa bunu bekliyoruz. Burada roket firmalarının tarihi de önemli. Ona baÄŸlantılı olacak. Åžu anda üretimde bir sıkıntı yok. Aynı hızla devam eder ve roket firması açısından da sorun olmazsa Türksat 3A birkaç ay önce fırlatılabilir. SözleÅŸmede 2008 yılının ikinci ayında fırlatma öngörülüyor ama 2007’nin son aylarında fırlatabiliriz.”

TÜRKSAT, UYDU ENTEGRATÖRÜ OLACAK

Türksat’ın Ankara Gölbaşı’daki yer istasyonunda bundan sonra üretilecek uydular için Test Merkezi kurma hazırlıklarına baÅŸladıklarını da belirten Dur, bu merkezin kuruluÅŸunu kısa sürede tamamlayarak, Ulusal Uzay Teknolojileri Merkezi’nin kuruluÅŸu için gerekli adımı atmış olacaklarını vurguladı.

Merkezde birkaç uydunun dizaynını öngördüklerini ifade eden Dur, söz konusu uyduların parçalarını TÃœRKSAT’ın deÄŸil, sanayicilerin ve bu konuda yetkin olan kuruluÅŸların üreteceÄŸini belirtti.

Dur, gelecek hafta TOBB, sanayi odaları ve KOBÄ°’lerin temsilcileriyle toplantı yapacaklarını ve bu konuda Türk sanayicisinin uydu üretim süreçlerine nasıl katkı saÄŸlayabileceÄŸini ele alacaklarını söyledi.

Uydu için sanayicinin yapabileceÄŸi bütün parçaları özel sektöre yaptıracaklarını dile getiren Dur, “Biz sadece dizayn yapacağız. Ä°haleye çıkacağız, transporder, güneÅŸ panelleri ve diÄŸer parçaları alıp, dizayna uygun parçaları gerekirse yaptırarak, onları merkezimizde entegre edip, testini yapıp sonra fırlatmaya göndereceÄŸiz. Türksat uydu üretmeyecek. Türksat’ın uydu üretmeye girmesi Türkiye için ikinci bir yanlış olabilir, yazıktır, israftır. Türksat bir uydu entegratörü olacak” diye konuÅŸtu.
 
 


Etiketler:

BU KONU HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ !

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun :

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.