Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

kanal biz kapandı mı?

Rating: +0

Positive Negative

Kanal Biz yayini su an durdurulmustur. Bu olayin sebebi yayin yapilan frekansin kullanim haklarindan kaynaklanmaktadir. Asagida Türksat A.S. ve Kanal Biz'in aciklamalarini okuyabilirsiniz.

Türksat'in yaptigi aciklamaya göre Türksat A.S.'nin konu ile bir baglantisi yoktur. Türksatin yaptigi basin aciklamasi :

“Kanal Biz televizyonu ile Türksat A.Ş. arasında her hangi bir ticari ilişki, sözleşme vb. bulunmamaktadır. Kanal Biz televizyonunun uydu yayınının sona ermesi olayı TV kuruluşları arasındaki ticari ilişkilerden kaynaklanmakta olup, Türksat A.Ş. ile ilişkisi olmayan bu konunun kuruluşumuzla ilişkilendirilmesi gerçeği yansıtmamaktadır.”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türksat A.Ş.

Kanal Biz'in kendi web sitesinde yaptigi aciklama ise su sekilde :

Sevgili Kanalbiz izleyicileri;

4 Mayıs 2009 akşamından beri Kanalbiz yayınlarını uydu alıcılarından izleyemiyorsunuz. Yayınlarımızı Türksat uydusundan alarak aktaran D-Smart dijital platformundan da Kanalbiz izlenemiyor. Şu anda sadece Digiturk platformundan yayın yapabiliyoruz.

Bildiğiniz gibi, Kanalbiz'i kuran çekirdek kadro, yaklaşık 1 yıl önce Kanaltürk televizyonunu yayınlıyor ve yönetiyordu. Kanaltürk, bir hükümet-cemaat operasyonuyla ele geçirildikten sonra şimdi de Kanalbiz susturulmak isteniyor.

Bu yeni saldırının nedenini sizlerle yaplaşmak istiyoruz.

Önce kısa bir bilgi verelim; Kanaltürk'ün satışı sırasında, sözleşme gereği bizim elimizde kalan Euroturk frekansı üzerinden Kanalbiz yayınlarını gerçekleştiriyorduk. Ancak, Kanaltürk'ü ele geçiren ve Fethullah Gülen'e yakınlığıyla tanınan Koza-İpek Grubu, bu frekansın da kendilerine ait olduğunu iddia ediyordu. Bu sorun Kanalbiz ile Koza-İpek Grubu arasında uzlaşmayla sonuçlandırılamadığından, çözüm için hukuki süreç başlatıldı.

Ancak, hukuki süreç sonuçlanmadan Koza-İpek Grubu Türksat'a gönderdiği bir yazı ile kullandığımız frekansın kendilerine ait olduğunu iddia ederek Kanalbiz yayınının kesilmesini istedi. Hükümetin kontrolündeki Türksat yönetimi de bu talebi, doğru olup olmadığını araştırmadan ve başlatılan hukuki sürecin sonuçlanmasını beklemeden hemen yerine getirdi.

Öyle anlaşılıyor ki, her geçen gün daha yaygın bir izleyici kitlesine ulaşarak alternatif televizyon kanalı haline gelen; kadrosuna kattığı yeni isimlerle dikkatleri çeken ve daha da önemlisi yaptığı muhalif yayınlarıyla hükümeti ve cemaat çevrelerini rahatsız eden Kanalbiz planlı şekilde susturulmak isteniyor. Uyguladıkları reklam ambargosu ve mali kuşatma ile sonuç alamayanlar, her konuda olduğu gibi bu alanda da hukuk dışı yöntemlere başvurmaktan kaçınmıyorlar.

İşte AKP hükümetinin ve cemaatin hoşgörü ve demokrasi anlayışı! İşte basın özgürlüğü!

Bu durumu ÅŸiddetle protesto ediyoruz.

Ve buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki; önümüze konulan bütün engelleri Kanalbiz izleyicilerinin desteğiyle aşacağız. Özgürlük ve demokrasi mücadelesini sürdüreceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Saygılarımızla.

Yayın Kurulu