Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Skype gözünü internet üzerinden TV’ye dikti

Skype internet tvÄ°nternetin iletiÅŸim harikalarından Skype’ın kurucuları Janus Friis ve Niklas Zennstrom, baÅŸarılarını internet üzerinden televizyon yayınlarına taşımaya hazırlanıyor.

Friis ve Zennstrom, “Venedik Projesi” adını verdikleri projeyle giderek artan online video talebinin karşılanması ve internet üzerinden telefon görüşmelerinin yapılmasına olanak tanıyan VOIP (voice over internet protocol) gibi “internet televizyon protokolü”nün (IPTV) gerçek anlamda hayata geçirilmesini öngörüyorlar.

Skype’ı 3 yıl önce baÅŸlattıklarında geniÅŸbant kapasitesinin iletiÅŸim için hazır durumda olduÄŸunu belirten Friis, “Åžimdi üç yıl sonra, aynı ÅŸey video için geçerli. Ä°nternet üzerinde gerçekten gayet iyi TV yayını yapabilirsiniz. TV, bir parçası olmak istediÄŸimiz büyük bir araç” diye konuÅŸuyor.

Åžu anda 6 bin kiÅŸi tarafından denenmekte olan “Venedik Projesi”nin beta sürümü bir bilgisayar ekranında yüksek kalite, tam ekran video gösterme özelliÄŸine sahip bulunuyor. Kullanıcılar bilgisayarlarına bu yayınları izleyebilmek için geliÅŸtirilen yazılımı indirerek, ekranın sol tarafındaki menüden izlemek istedikleri kanalları arayabiliyorlar.

Ekranın altındaki kontrol bölümü de, izlenen programın, durdurulması, ileri veya geri oynatılmasına olanak sağlıyor. Sağ taraftaki menüde de kullanıcılara video listelerini veya programla ilgili yorumlarını arkadaşlarıyla paylaşma olanağı sunan interaktif katılım aracı bulunuyor.

Skype kullanıcılarının ayrıca, aynı programı izleyen arkadaÅŸlarıyla “chat” yapma olanağının da bulunduÄŸu televizyon projesinde, YouTube veya diÄŸer video paylaşım sitelerinin aksine, tüm görüntülerin içeriÄŸi profesyonel olarak hazırlanacak, hazırlayan tarafından “upload” edilecek.

Skype’ın kurucuları dosya paylaşım sitesi Kazaa’nın müzik ÅŸirketlerinin açtığı davaların deneyimlerinden faydalanarak, telif hakları yasalarına uyumlu olacaklarını belirttiler.

Projenin beta sürümünü denemek için “https://www.theveniceproject.com/apply.html” adresinden kayıt yaptırılabilir.


Etiketler:

BU KONU HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ !

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun :

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.