Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Sinyal ne kadar güçlüyse yayın kalitesi de o kadar iyi midir ?

Ne kadar güçlü, o kadar iyi sözü her zaman doğru mudur ?
Sinyal kalitesi sinyal parazit oranı denen S/N değişkenine bağlıdır. Dijital sinyallerde pratikte aynı anlama gelen taşıyıcı parazit oranı denen C/N değerini kullanırız.Önemli veri sinyalleri dışında her uydu sinyali içinde bir miktar parazit barındırır. Mümkün olduğu kadar kullanışlı ve parazitsiz sinyal almayı herkes almak ister.

Sinyal parazit oranını değiştirmek için, çanağın boyutlarını yükseltmek, mevcut LNB’yi daha düşük parazit değeri olan LNB ile değiştirmek.

Burada söz konusu olan şey uydu alıcısının hasasitetini düşürmek. Bu nasıl yapılır ?

Alıcı girişinde birkaç tane güçlü sinyal olduğunda bunlar birbirine karışırlar, parazit yaparlar. Bu olaya intermodülasyon denir. Bu parazitlenmeye bazı cihazlar daha dayanıksız olabiliyor. Parazitlanmeya karşı korumalı cihaz yoktur. Uydu alıcısını ne kadar iyi hassas yaparsak intermodülasyona karşı o kadar hassalaştırmış oluruz. Güçlü sinyaller arasında, zayıf bir sinyal olduğunda diğerleri onun kalitesini yaratatıkları parazitle düşürürler. Bunu önlemek için ne yapabiliriz ?

Doğal olarak güçlü olanları zayıflatıp, zayıf olanını gücünün olduğu gibi korumak yoluna gideriz. Ama bunu yapmak çok zordur. Kolaylıkla yapabileceğimiz işlem ise tüm sinyalleri bir kaç desibel düşürerek intermodülasyonunu da azaltmak olacaktır. Tabii bir yandan da zayıf sinyalin izlenemeyecek kadar zayıflamasını önlemek gerekir.


Etiketler:

1 Yorum

  1. Yorum yapan : ENGİN Yorum tarihi : 20/06/2007 5:20 am

    SHOW TV YAYIN SİNYALİNDE VE TELETEXTE BİR SORUN VAR BUDA BAZI PLAZMA TVLERDE ARIZAYA VE KAPANMAYA SEBEP OLUYOR.BUNUNLA İLGİLİ TAM BİR BİLGİSİ OLAN VARSA BANA YAZARASA SEVİNİRİM

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.