Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Motorlu çanak kullananlar için ipuçları

Motorlu bir çanak sistemi bilhassa onlarca uydudaki seçenekler için veya daha fazla sayıda çabak takacak yeri olmayanlar için ideal bir seçimdir. Motorlu sistemin avantajları yanında dezavantajları da vardır. İlk olarak motorlu bir sistemde uydu alıcısının verimli çalışması çanak ayar ve montajının , doğru sağlam ve bilinçli bir kurucu tarafından yapılmasıyla mümkündür. Çanak ya da sisteminizin kuruluşundaki hatları baştan düzeltmezseniz , uydu alıcınızın mükemmel özellik ve kolaylıklarından tam olarak yararlanamaz ve birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

LNB’niz çanağa düzgün monte edildi mi ?

Motorlu bir sistemde LNB’nizin V/H ayarı çok önemlidir.2-3 mm hatalı LNB montajı nedeniyle birçok kanalı sorunlu , düşük verimle izlemek zorunda kalırsınız.

LNB’niz çanağınıza uyumlu mu ?

Astra , Hotbird vb. çanağınızın çapından büyük çap gerektiren ve çap büyütme şansınız olmadığı durumlarda kaliteli ve çanağınıza uyumlu ve en önemlisi çanağınıza düzgün yerleştirilen bir LNB mükemmel sonuçlar sağlayacaktır.

Çanağınızın çap seçimi

Motorlu sistemlerde orta seviyede verim için tavsiye edilecek en küçük çanak çapı ( özel durumlar dışında ) 150 cm’dir. İyi bir LNB ile iyi bir ustanın ayarladığı 150 cm anten kalitesiz ya da LNB’si kötü hatalı monte edilmiş 200 cm antenden daha verimli çalışacaktır.

Motor seçimi

Kötü bir motor çalışırken aşırı gürültü , sık sık arıza , uyduların yerlerinin kayması , kararsızlık vb. birçok sorun çıkarabilir. Ne yazık ki gerçek kaliteli motorlar inanılmaz fiyatlarda olduğundan en azından kayma ve düzensizlik sorunlarının önlenmesi için imkanınız varsa sayıcı sensör kısmının kaliteli bir tipiyle değiştirilmesi önerilir.

LNB – Cihaz arası uydu kablosu

Bilhassa TV vericileri vb. gören yerlerde çanak cihaz arası uzun mesafelerde mutlaka RG 6 türü kaliteli bir kablo önerilir.


Etiketler:

Konu hakkında 5 Yorum Yapıldı.

 1. Yorum yapan : ibrahim güneş Yorum tarihi : 09/07/2007 3:38 pm

  ben yaklaşık 1 yıldır motorlu çanak kullanıyorum ama hiç memnun degilim devamlı arıza yapıyor ve tüm uydulara geçmiyor zaten diyer uydulardada hiç birşey yok alacak arkadaşlara tavsiye etmiyom

 2. Yorum yapan : ali Yorum tarihi : 01/09/2007 3:46 pm

  cok ıyı

 3. Yorum yapan : mehmet güneş Yorum tarihi : 23/09/2007 9:22 pm

  Intelsat 904, 60°E uydudakı kanalları istanbuldan motorlu canakla nasıl seyredebılırım

 4. Yorum yapan : Süleyman BEYAZ Yorum tarihi : 09/04/2008 10:23 am

  Ben yaklasık 10 yıldır motorlu canak kulanıyorum hiç bır sikayetım yok, sadece U t

  Turksattan hotbırde veya dıyer uydulara gecınce bıraz beklemek zorunda kalıyorum baska da bır sıkayetım yok zaten dıyer sorunları kendım halledıyorum çanak ayarları veya motor ayarları kendımce cozumude buldum motorlu canağa ayrıyeten dayzek taktım yanına da 2 ayrı canak kurdum artık dırek dıyer kanallara hızlı bır sekılde uılasabiliyorum.
  o kadar uydu kanalı varkı herhangı bır degısıklık oldugunda evdeki tv’den haberdar olursak daha ıyı olur.sadece uydu kanalları ile ilgili bır kanal olursa memnun oluruz haberdar olmak için. Şimdiden teşekkürler.

 5. Yorum yapan : adnan kaya Yorum tarihi : 14/04/2009 10:20 am

  ben çanakkale lapseki ilçesinde televizyon tamircisiyim bizim umurbeyilçesinde 1 motorlu 120cm paraböl kurulu risivır ayarlı çacağın ayarları yapamıyoruz bizim bölge tepe uydu bildihim kadarıyla astra 1 olması lazım yardımcı olursanız risivırda türksat hotbört sirus astra uyduları ayarlı

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.