Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Miniklerin gözüyle TV

Beyaz camın minik izleyicileri, RTÜK’ün kendileri için hazırladığı interaktif internet sitesine gönderdikleri mesajlarla televizyon dünyasını kendi renkli dünyalarına göre yorumluyorlar.Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) kısa süre önce oluşturduğu ve ”rtukcocuk.org.tr” adresinden ulaşılabilen interaktif site, çocukları televizyonun zararlı etkilerinden korumayı ve bilinçli izleyiciler oluşturmayı hedefliyor.

Sitedeki “Arkadaşım TV” ve “TV Okuru” bölümlerine mesaj gönderen minik izleyiciler, televizyon dünyasını kendi bakış açılarından, kendi cümleleriyle yorumluyorlar.

Bu bölümde, günde yaklaşık 3 saatlerini ekran karşısında geçiren çocukların görüşlerinin, yayın kuruluşlarına iletilmesi de amaçlanıyor. Miniklerin mesajları, daha nitelikli bir yayın dünyası için RTÜK uzmanları tarafından da yakından takip ediliyor.

MESAJLARDAN

Büyük çoğunluğu ilköğretim öğrencileri olan çocuklar tarafından siteye gönderilen mesajlarda minikler, ekran karşısında geçirilen zamanın çokluğundan yakınıyor. Şiddet ağırlıklı görüntülerden hoşlanmadıklarını da dile getiren minikler, satır aralarında yayıncılara da tavsiyelerde bulunarak, görmek istedikleri yapımların ip uçlarını veriyorlar.
Minik öğrencilerin diliyle RTÜK’ün kurduğu siteye ulaşan mesajların bazıları şöyle:

“-Araştırmalara göre en fazla televizyon izleyen ülkelerdeniz. Bu yüzden mi Türkiye’de gözlük takan insanlar çok acaba?

-Televizyon izlerken kalkıp bir temiz hava alayım diyemiyoruz. Değil temiz hava almak, kalkıp mutfaktan bir bardak su alayım bile diyemiyoruz. Hareket etmeye üşeniyoruz.

-Büyüklerimizin bize ‘televizyona bakma’ demek yerine daha duyarlı olması gerekiyor. Çocuklara katkısı olacak uzay, bilim, yabancı dil, belgeseller, araştırmalar, yarışmalar yapılmalı ve uygun saatlerde yayınlanmalı.

-İnsanların büyük bir bölümü, ‘savaşa hayır’ derken çizgi filmlerde değişik yaratıkları birbirleriyle savaştırıyorlar.

Çocuklar da bu yaratıklara özenerek akıl almaz hareketler yapmaktadır. Sihirli mihirli dizilere ilgi duyarak ışınlanmaya, sihir yapmaya özeniyorlar. Bunlardan dolayı çocukların psikolojisi bozuluyor.

-Bir kanal sahibi olmak ve kanalında yayınlayacağın programı düzene koymak sorumluluk ister. Hafta içi her sabah bir komedyenin esprilerini yapacak bir show programı yayınlatacağım. Amacım, Türkiye’yi yeni bir güne güldürerek uyandırmak. Çocuklara yönelik çizgi film kuşağı yayınlatacağım.

-Son zamanlarda çizgi film, film ve dizilerde kavga, mafya, adam öldürme, kaçırma, silah, kan vb. var. Bunlar biz çocukları çok etkiliyor. Ben görmek bile istemiyorum. Haberlerde okullardaki şiddet ve yaralamalar, çocuk kaçırma, hırsızlık dolu. Biz çocuklara kardeşlik, neşe, paylaşma, sevgi ve saygıyı anlatan programlar hazırlanmalı. Böyle programlar o kadar az ki…

Atatürk’ün vatanımızı ve Cumhuriyetimizi emanet ettiği çocuklarız. Bizim daha bilgili, daha sağlıklı, daha bilinçli, daha sevgi dolu ve kardeşlik duyguları içinde olmamızın, hem geleceğimizin hem de ülkemiz için daha iyi olacağını düşünüyorum.

-Şiddet içeren ve korku içeren filmler olmasın. Mesela Acemi Cadı, Kurtlar Vadisi, Sihirli Annem gibi dizileri biz çocuklar ben de dahil olmak üzere örnek alıyoruz. Acemi Cadı’da hava atmalar, tripler, Kurtlar Vadisi’nde silahla ateş etmeler, Sihirli Annem’de sihir yapmalar bunların hepsi çok saçma. Ama biz çocuklar nedense çok seviyoruz tüm bunları… Programların amacı sadece para kazanmak değil, biz geleceğin büyüklerine bilim, kültür, sanat sevgisi aşılamaları, bizleri geleceğe iyi hazırlamalıdır.

-Benim yeğenim beş yaşında ama hep korku ve şiddet içeren şeyleri izliyor. Bence bu program ve dizileri kaldırın, yerine basketbol, futbol veya voleybol gibi programları koyun. Ve çizgi filmler daha fazla olsun. Hep canım sıkılınca çizgi film izliyorum çok iyi geliyor.İsteklerimi yaparsanız, çok memnun olurum.

-Biraz soyutlamak gerekirse, televizyon bir kağıt gibidir. Kumandası kalem, biz ise yazarlar. Kağıda ne yazarsak artık. Bu size bağlı. Eğer güzel bir program izlersek, kağıda güzel bir şeyler yazarsak çevremiz de bundan olumlu yönde etkilenir.”

 


Etiketler:

1 Yorum

  1. Yorum yapan : oguzhan Yorum tarihi : 01/03/2008 2:24 pm

    slm çok güzel okudum ve beğendim

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.