Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

E-posta ( Elektronik posta ) Nedir?

Elektronik posta; İngilizce ismi olan “e-mail” de çok kullanılır. Bugün standart postaya ne ad veriliyor, biliyor musunuz? “Snail mail”, yani “salyangoz posta”. Çünkü e-posta’nın yanında çok yavaş kalıyor.

Bir Internet hesabı açtıran her bilgisayar kullanıcısı, bir veya daha çok sayıda e-posta hesabı açtırıp e-posta adresi de alır. Nasıl evinizin belirli bir adresi varsa, size verilen bir e-posta adresi sadece size aittir, başkasına verilmez. Internet’e bağlandığınızda e-posta programınız ile tanıdığınız kişilerin e-posta adreslerine mektup gönderebilirsiniz. Hatta her tür yazışmanızı istediğiniz formatta karşı tarafa iletebilir; e-posta mesajlarınıza dosya ekleyebilirsiniz.

Web sayfaları gibi tasarlanmış e-postalar hazırlayabilir veya mevcut bir Web sayfasını e-posta ile gönderebilirsiniz. E-posta adresinizi aldığınız Internet Servis Sağlayıcıların (ISS) sunucu bilgisayarlarında posta kutusu görevi yapan bir e-posta sunucu yazılımı bulunur. Yani size gelen mesajlar bu posta kutularında birikirler.

E-posta programınızda ISS’nizin belirttiği ayarları yaptıktan sonra Al (Recive) komutu vererek bu posta kutularını kontrol eder ve size gelen mesajları sisteminize aktarır ve okuyabilirsiniz. Aynı şekilde e-posta programınızda yeni bir mesaj sayfası açıp, karşı tarafın e-posta adresini yazıp, bu adrese mesajınızı gönderebilirsiniz. Bu sefer yazdığınız e-posta adresinden hangi sunucuya gideceği belirlenir ve mesajınız karşı tarafın posta kutusuna gönderilir.

E-postalar genelde birkaç saniye içinde posta kutularına ulaşır, kullanıcıların tek yapması gereken, Internet’e bağlanıp posta kutularını kontrol etmektir.

Microsoft Internet Explorer ile gelen Outlook Express, Netscape Communicator paketi ile gelen Netscape Messenger, Microsoft Office paketleri ile gelen Outlook dünyanın en yaygın e-posta programlarıdır.
 


Etiketler:

Konu hakkında 7 Yorum Yapıldı.

 1. Yorum yapan : betül ertemiz Yorum tarihi : 06/06/2007 3:57 am

  bence çok güzel bilgiler var çok beğendim

 2. Yorum yapan : nesli Yorum tarihi : 03/03/2008 4:49 pm

  bence çok güzel olmuş ögrenciler için iyi bilgiler var

 3. Yorum yapan : gizem Yorum tarihi : 21/01/2009 5:06 pm

  bence güzel olmuş

 4. Yorum yapan : simge Yorum tarihi : 10/02/2009 3:45 pm

  nasıl olduğunu tam bilmiyorum şimdi ödevim için bir kağıda yazıcam=)

 5. Yorum yapan : nihal Yorum tarihi : 18/02/2009 3:38 pm

  bu sayfa güzel ve ödevlerimede yardımcı oluyor en çokta buna seviniyorum

 6. Yorum yapan : anıl Yorum tarihi : 20/02/2009 8:15 pm

  meraba elektirnik posta da herşeyi güzle yazmışsıız size bunu TEBRİK edrim sizi

 7. Yorum yapan : berrak Yorum tarihi : 09/03/2009 6:48 pm

  vallah bende ödevvv içinnn girdimm :d

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.