Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

D-Smart nedir ? Detaylı D-Smart incelemesi

D-Smart Doğan Medya Grubu‘nun hizmete sunduğu yeni bir dijital platformdur.

Öncelikle D-Smart’ın açıklaması için wikipedia tanımına göz atalım :

D-Smart Doğan grubuna bağlı çoğu medya organı tarafından Digiturk‘e rakip olarak piyasaya çıkarıldığı düşünülen sloganı “Türkiye’nin faturasız dijital platformu” olan gelişmiş bir dijital platformdur. Platforma özel Discovery Channel ve buna bağlı Discovery Science ve Discovery Civilation gibi belgesel kanalları, ulusal kanallar , Doğan medya grubuna bağlı tematik kanallar, radyolar ve yerel kanallar kanal listesinde bulunmaktadır. Ayrıca moviesmart, moviesmart 2 ve comedy smart gibi özel kanalları bünyesinde barındırmaktadır. Reklam filmlerinde Şahan Gökbakar oynamaktadır. Platformun en ilginç ve de esprili sloganı ise “D-Smart kendini şımart”tır.

Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi genel olarak Doğan Yayın Holding tarafından yeni bir dijital platform markası yaratılmıştır.

Her ne kadar Digiturk’ten farklı bir sistem olsa da ilk olarak Digiturk ile karşılaştırılmıştır. Biz D-Smart’ı Digiturk ile karşılaştırmadan önce daha yakından tanımak ve tanıtmak istedik. D-Smart’ın özelliklerini ve hizmetlerini tam olarak algılamadan karşılaştırma ya da yorum yapmanın bir anlamı olmayacaktır.

D-Smart’ın tanımına kısaca göz attıktan sonra D-Smart resmi web sitesini inceleyerek yorumlarımıza devam edelim :

Web sitesindeki “Hakkımızda” bölümünde D-Smart’ın kendi tanımı yer almaktadır,

Sizin için küçük, TV’niz için büyük bir adım: D-Smart

D-Smart, Türkiye’deki dijital yayıncılığa bambaşka boyutlar getirerek televizyon izleme alışkanlıklarınızı yeniden şekillendiriyor.

Yüzden fazla kanal, eğlence, neşe ve şans dünyasını evinize getiren D-Smart, üstelik sizden hiçbir aylık abonelik ücreti talep etmiyor.

D-Smart’taki ‘izledikçe öde’ sistemi ile uygun fiyatlara kaliteli filmleri takip edebilme ve harcamalarınızı sadece izlemek istediğiniz filmlere yani keyfinize göre şekillendirebilme imkanı sunuyor.

Böylece, televizyon izlemek için her ay ekstra masraf yapmak zorunda olmadan;

D-Smart’ın sunduğu ayrıcalıklardan yararlanıyor, dijital televizyon izleme keyfine ulaşıyorsunuz.

D-Smart dijital platformuna uyumlu uydu alıcıları ile ayrıcaklı olarak şifreli özel kanalları izlenebilmektedir.

Bir kere D-Smart platformuna aktivasyon yaptırılmış ise mevcut kullanıcılardan geriye dönük olarak kesinlikle bir ücret talep edilmeyecektir. Ancak her gün hızla gelişen D-Smart dijital platfromuna katılmakta geç kalanlar ise aynı imkanlara ileride sahip olamayabilirler.

D-Smart platfromunda yakında başlayacak çeşitli izledikçe öde sistemi ile ücretli olacaktır. Ancak bugün mevcut olan film kanalları için ücret talep edilmeyecektir. Kulllanılmayan hizmetler için de ücret ödenmeyecektir.

D-Smart uydu alıcınız, D-Smart yayınlarında herhangi bir problem olduğu takdirde bile aktif durumdadır ve uydudaki kanalları izlemeye devam etmenize olanak verir.

Kısaca, D-Smart yüksek görüntü ve ses kalitesindeki televizyon yayınını alıştığınızdan çok daha kolay, keyifli ve ekonomik bir yolla evlerinize getiriyor ve sizleri dopdolu bir ayrıcalıklar dünyasına davet ediyor.

Bu tanımdan ilk olarak D-Smart’ın dijital yayıncılığa farklı bir boyut kazandıracağı söylemini çıkarıyoruz.

İkinci olarak D-Smart’ın aylık abonelik ücreti talep etmeyeceği söylemi ile karşılaşıyoruz. Ancak bu açıklama D-Smart’ın tüm hizmetlerinin ücretsiz olacağı anlamına gelmiyor. Üçüncü maddede bu konu ile ilgili kısa bir açıklama yer alıyor. Yani izle öde sistemi olacak. Yani bazı yayınlar ücretli olacak ve bu yayınları izlemek için ödeme yapmanız gerekecek. Bu konu ile ilgili ayrıntılar sistem hayata geçirildiğinde daha detaylı açıklancaktır.

Genel olarak bu tanımdan D-Smart’ın farklı bir bakış açısı ile dijital yayıncılığa geçtiği, ancak henüz yolun başında olduğunu, sistemlerinin tam olarak hizmete geçmediğini çıkarabiliriz.

D-Smart web sitesini incelemeye devam ediyoruz ve “İş ortaklarımız” bölümüne geliyoruz,

İçerik, Yazılım ve Şifreleme Teknolojisi
D-Smart teknolojinin son gelişmelerinden faydalanmak ve tüketicilerine üstün hizmet sunmak amacıyla; dünyanın güvenlikli dijital TV teknolojileri ve platformları konusunda lider bir kuruluş olan NDS ile işbirliği yapmaktadır.

Üstün teknolojinin ürünü olan D-Smart; yazılımı, şifreleme sistemi, güvenlik kartı ve interaktif özellikleri ile, NDS tarafından sektör trendlerine yön verecek şekilde geliştirilmiştir.

Yerel Uydu Alıcısı Üretici ve Dağıtıcıları
Türkiye’nin önde gelen uydu alıcısı markaları olan Arçelik, Beko, Botech, Goldmaster, Next & NextStar ve Sunny D-Smart uyumlu uydu alıcılarının ithalatını, montajını, satış ve dağıtımını üstlenen iş ortaklarımızdır.

Bu bölümden D-Smart altyapısının NDS tarafından sağlandığını ve önde gelen uydu alıcısı üreticileri ile anlaşma yaptıkları anlaşılıyor. Kısacası Doğan Yayın Holding bir bakıma uydu alıcısı üreticilerini arkasına almış durumdadır. Bu ortaklık