Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

D-Smart hakkında 54 soru 54 cevap

D-Smart DoÄŸan Medya Grubu‘nun hizmete sunduÄŸu yeni bir dijital yayın platformudur. D-Smart hakkında merak edilebilecek 54 soruya D-Smart yetkililerinin verdiÄŸi cevaplar :

En sık sorulan sorular ve cevapları

1. D-Smart nedir?
Dijital platform özellikleri ile normal uydu alıcısı özelliklerini bir araya getiren, aylık abonelik sistemi olmayan ileri teknoloji ürünüdür.

2. D-Smart nasıl kullanılır?
Uydu alıcısı kullanıcısı iseniz yapmanız gereken D-Smart’ı TV’nize baÄŸlamak ve çaÄŸrı merkezimizi arayarak ücretsiz aktivasyon iÅŸlemini yaptırmaktır; böylece anında D-Smart ayrıcalıklarından yararlanmaya baÅŸlayabilirsiniz. Uydu alıcı kullanıcısı deÄŸilseniz, çanak anten kurulumu ve diÄŸer gerekli ekipman (LNB, kablolama) ile en kısa zamanda D-Smart ayrıcalıklarından yararlanmaya baÅŸlamanız mümkündür. Bayilerimiz kurulum için size yardımcı olacaktır.

3. Aktivasyon işlemi nedir, ücretli mi?
Aktivasyon iÅŸlemi smartcard ile D-Smart’ın uydudan bir sinyal gönderilerek birbiri ile çalışır hale getirilmesi iÅŸlemidir. Bu sayede D-Smart kanallarından ve interaktif hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Aktivasyon iÅŸlemi çaÄŸrı merkezi tarafından ücretsiz olarak yapılır.

4. D-Smart dijital yayın mı yapar?

Evet. D-Smart sayesinde ses ve görüntü dijital yayın kalitesi ile kullanıcılara ulaştırılır. D-Smart, TV yayıncılarının sunmuş olduğu yayınların kalitesini değiştirmeden, bozmadan, sıkıştırmadan size ulaştırır.

5. D-Smart dijital yayın mı yapar?

Evet. D-Smart sayesinde ses ve görüntü dijital yayın kalitesi ile kullanıcılara ulaştırılır. D-Smart, TV yayıncılarının sunmuş olduğu yayınların kalitesini değiştirmeden, bozmadan, sıkıştırmadan size ulaştırır.

6. D Tematik kanallar ÅŸifrelenecek mi?
Bu kanallar D-Smart dijital platformu kullancılarına özel kanallardır. Bazı programlar sadece D-Smart kullanıcıları tarafından ücretsiz ve şifresiz olarak izlenebilir.

7. Benim uydu alıcım var, D-Smart kanallarını modülle izleyebilir miyim?
Hayır. Böyle bir uygulama mümkün değildir.

8. D-Smart kanallarını izlemek için ayrıca para ödemem gerekiyor mu?
D-Smart kanalları sadece D-Smart kullanıcıları tarafından hiçbir ücret ödemeden şifresiz ve ücretsiz olarak izlenebilir.

9. D-Smart ileride paralı olacak mı?
Hayır. Aktivasyon yaptırmış, D-Smart sahibi olan kullanıcılardan hiçbir zaman herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. İleride ücretli bazı hizmetler olacaktır, ancak bu hizmetlerin kullanımı tamamen kullanıcının isteğine bağlı olacaktır.

Teknik sorular ve cevapları

10. D-Smart’ı hangi uydudan izleyebiliyorum?
Türksat uydusuna bakan bir adet çanak anten yeterlidir. Bunun dışında diğer uydulara bakan çanak antenleri de D-Smart ile kullanabilir ve yayın alabilirsiniz. (örneğin Hotbird, Eutelsat, Astra, Sirius vb.)

11. D-Smart’ı izleyebilmek için tek çanak yeterli midir?
Evet, Turksat’a bakan tek bir çanak ile D-Smart’tan faydalanabilirsiniz.

12. Bireysel çanak anten kullanımı dışında binadaki merkezi uydu sisteminden de faydalanabilir miyim?
Bulunduğunuz binada kullanılan merkezi uydu sistemi Türksat uydusuna bakıyor ve tüm apartman sakinlerinin kullanımına açık ise (Türksat çoklu uydu sistemi) faydalanabilirsiniz. Merkezi uydu sistemindeki uydulardan birtanesinin Türksat olması yeterlidir.

13. Binadaki herhangi bir çanak anten ile D-Smart yayınlarına erişebilir miyim?
Mevcut herhangi bir çanak anteni (en az 60 cm) Türksat uydusuna bakıyor ve dairenize kadar gerekli kablolama mevcut ise yayınlarımıza erişebilisiniz. Ayarlar menüsünden gerekli ayarlar yapılarak çanaklarda kullanılan tüm LNB?ler ile kullanılabilir.

14. Smartcard olmadan da yayın alabiliyor muyum?
Smartcard olmadan uydudaki şifresiz yayınları izleyebilirsiniz. Ancak, D-Smart kanalları ve interaktif hizmetlerden faydalanabilmeniz için smartcard?ınızın aktivasyonu yapılmalıdır. Bu işlem ücretsizdir. İşleminizi gerçekleştirmek için lütfen bayinize başvurun ya da 0212 478 0303 numaralı telefondan çağrı merkezini arayınız.

15. Smartcard çalışmıyor, ne yapmalıyım?
Smartcard’ın D-Smart’ın üzerindeki resime göre doÄŸru takılıp takılmadığını ya da aktivasyon iÅŸleminin yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz. Sorunun devam etmesi halinde 0212 478 0303 numaralı telefondan çaÄŸrı merkezini arayınız.

16. Sinyal seviyesinde azalma var, ne yapmalıyım?
Anten kablosunda herhangi bir kırılma ya da deformasyon olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Aşırı rüzgar, kar, yağmur, vb. hava şartlarına göre, çanak anteninizin yönü değişmiş olabilir. Bu durumda çanak antenin yeri sabitlenmelidir. Ayrıca kablolamada kullanılan düşük kalite kablolama uzun vadede sinyal zayıflamasına sebep olabilir.

17. Görüntü/ses alamıyorum, ne yapmalıyım?
Çanak anten baÄŸlantısının ve D-Smart’ın televizyonunuz ile olan baÄŸlantısının saÄŸlanıp saÄŸlanmadığını ve televizyonun uydu baÄŸlantı ayarlarının yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.

18. Kumandam ile işlem yapamıyorum, ne yapmalıyım?
1. D-Smart’ın açık olduÄŸundan emin olunuz. 2. D-Smart’ı bekleme konumuna alınız. 3. Kumandanın pillerini çıkarıp, yeniden takınız. 4. Kumandanın pillerini yenileriyle deÄŸiÅŸtiriniz.

19. D-Smart’ı bekleme (stand-by) konumuna nasıl alabilirim?
Kumandanızın üst köşesinde yer alan kırmızı tuÅŸa basarak veya D-Smart’ın üzerindeki kapatma düğmesine basarak bekleme konumuna alabilirsiniz.

20. Uzaktan kumandanın üzerindeki renkli tuşlar ile neler yapabilirim?
İnteraktif hizmetlerden yararlanabilir, Elektronik Program Rehberinde renkli tuşlar ile tercih ettiğiniz başlıklarda güncel ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

21. Görüntü var ama ses yok yada ses çok kısık, ne yapmalıyım ?
Bu durumda birkaç ÅŸey kontrol edilmelidir. EÄŸer D-Smart’ın ses çıkışı televizyona Scart kablosu ile baÄŸlanmışsa, o zaman televizyonun sesinin en az yarıya kadar açık olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonrada D-Smart’ın sesini uygun seviyede açmış olduÄŸunuzdan emin olunuz. Çözüm saÄŸlanamadı ise D-Smart’a baÄŸlı olan SCART kablosunu çıkarıp tekrar takmak gerekebilir. EÄŸer D-Smart ses çıkışı ses sistemi aracılığı ile elde ediliyor ise, ses sisteminin ses seviye ayarları kontrol edilmelidir.

22. D-Smart yayınının kesilmesi söz konusu olabilir mi?
Hayır. Uydudaki tüm ÅŸifresiz kanalları her zaman herhangi bir yayın kesintisi olmaksızın izleyebilirsiniz. Smartcard aktivasyonunuz gerçekleÅŸtirilmiÅŸ ise uydudaki tüm kanalları ve D-Smart’a özel kanalları izleyebileceksiniz. Aktivasyon iÅŸlemi ücretsizdir. Ä°ÅŸleminizi gerçekleÅŸtirmek için lütfen bayinize baÅŸvurun ya da çaÄŸrı merkezini arayın.

23. Cihaz Stand-by konumunda iken ‘Stand-By’ tuÅŸuna basıldığında, ön panelde program numarası çıkıyor ancak televizyona görüntü gelmiyor. Ne yapmalıyım?

Televizyonla cihaz arasındaki bağlantıları kontrol edin. RF ara kablo kullanıyorsanız, televizyonun ayarının doğru UHF kanalına yapıldığından emin olunmalıdır.

24. D-Smart üzerinden internet bağlantısı yapılabilecek mi?
Eternet baÄŸlantısı doÄŸrudan internet eriÅŸimi saÄŸlamaz. Ancak kısa bir zaman içerisinde eternet baÄŸlantısı sayesinde D-Smart’a özel çok çeÅŸitli interaktif uygulamalar yapılabilecektir.

25. D-Smart PIN kodumu unuttum, ne yapmam gerekiyor?
Çağrı Merkezini ararsanız sizin için yeni bir PIN Kodu tanımlanacaktır.

26. Yurtdışında D-Smart yayınlarını izleyebilir miyim?
Türksat’ın batı ve S1 izdüşümündeki tüm kanallar Avrupa’da izlenebilir; ancak doÄŸu izdüşümündeki kanallar izlenemez.

Kurulum ile ilgili sorular ve cevapları

27. D-Smart’ın kurulumu nasıl yapılıyor?
Kurulum, D-Smart satın aldığınız yetkili servis tarafından gerçekleÅŸtilir. Evinizde veya apartmanınızda Türksat’a bakan bir çanak anten var ise kurulumu çaÄŸrı merkezini arayarak kısa sürede gerçekleÅŸtirebilirsiniz. Gerekli altyapıya sahip deÄŸilseniz yetkili servislerimiz size yardımcı olacaktır.

28. D-Smart’ı satın aldıktan ne kadar süre sonra D-Smart yayınlarını izleyebilirim?
Smartcard aktivasyonu gerçekleÅŸir gerçekleÅŸmez D-Smart’ın avantajlarından faydalanabileceksiniz.

29. Kurulum ücretli midir? Ücreti nedir?
Kurulum ücreti kullanılan ekipmana ve bölgelere göre deÄŸiÅŸebilir. D-Smart’ı satın almayı düşündüğünüz yetkili bayi size en doÄŸru bilgiyi verecektir.

30. İhtiyacım olan ekipmanlar nelerdir?
D-Smart yayınlarını izleyebilmek için D-Smart uyumlu bir dijital uydu alıcısı, universal LNB, çanak anten ve kablolama yeterlidir.

31. İhtiyacım olan ekipmanları nasıl temin edebilirim?
Uydu alıcınızı satın aldığınız bayi size bu konuda yardımcı olacaktır.

32. İhtiyacım olan ekipmanların özellikleri neler olmalıdır?
Turksat 1C/2A uydusu için minimum 60 cm çanak, universal LNB, D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınız ve kablolama gereklidir.

33. Garanti süresi nedir?
D-Smart uyumlu uydu alıcıları 2 yıl garanti kapsamındadır.

34. D-Smart kurulumunu kendim yapabilir miyim?
Türksat uydusuna bakan bir çanak anteniniz varsa kurulumu çağrı merkezini arayarak kısa sürede kendiniz de yapabilirsiniz.

35. Tek çanak anten ile birden fazla D-Smart’tan faydalanabilecek miyim?
D-Smart’larınızı çoklu dağıtım sistemi (multiswitch) olarak adlandırılan bir ekipmana baÄŸlayarak faydalanabilirsiniz.

36. Tek bir D-Smart ile en fazla kaç televizyona yayın alabilirim?
Tek bir D-Smart ile aynı yayını izlemek koÅŸuluyla birden fazla televizyondan yayın alınabilir. TV’lerin farklı kanal gösterebilmeleri için ayrı birer D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısına baÄŸlı olmaları gerekmektedir. (Scart, RF ve Video giriÅŸlerini kullanarak).

37. Çok çanaklı uydu sistemi kullanıyorum, bu durumda yayınlarınızı nasıl izleyebilirim?
Çok çanaklı uydu sistemlerinde, Türksat 1C/2A’ya bakacak ÅŸekilde konumlandırılan antenin herhangi bir DiseqC giriÅŸine takılı olması halinde yayın izleyebilirsiniz. DiseqC’nin diÄŸer giriÅŸlerine takılı diÄŸer uyduların içeriÄŸini de ekleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için 0212 478 0303 numaralı telefondan çaÄŸrı merkezimizi arayınız.

38. Türksat uydusundaki kanalları izleyebiliyorum. Hotbird uydusundaki yayınları nasıl izleyebilirim?
Türksat’a bakan çanak anteninizin dışında, 2. bir çanaÄŸa sahip olmanız halinde Hotbird uydusundaki ÅŸifresiz yayınları izleyebilirsiniz. Bu çanakları birlikte kullanabilmek için DiseqC denen aparatın kullanılması gerekir. Yetkili servisiniz ya da çaÄŸrı merkezimiz bu konuda sizi daha detaylı bilgilendirebilir.

39. Hotbird uydusundaki kanalları nereye ilave edeceğim?
Hotbird uydusu dahil olmak üzere diğer uydularda izlemeyi tercih ettiğiniz kanalları, kanal sıralamamızda 600.kanaldan itibaren ilave edebilirsiniz.

40. Smartcard ne iÅŸe yarar?
Sadece D-Smart ile çalışır. Smartcard ile D-Smart kanallarını izleyebilir ve çeşitli interaktif uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

41. Smartcard’ı herhangi bir uydu alıcısı ile kullanabilecek miyim?
Hayır. Smartcard’ınızı sadece D-Smart ile kullanabilirsiniz.

42. Smartcard’ın kaybolması durumunda ne yapmalıyım?
Smartcard’ın kaybolması durumunda 0 212 478 0303 numaralı ÇaÄŸrı Merkezimizi arayarak yeni bir Smartcard satın alma talebinde bulunabilirsiniz.

43. Smartcard bozulursa ne yapacağım?
Smartcard’ın bozulması durumunda bayinize baÅŸvurabilirsiniz.

Kanallar hakkında sorular ve cevapları

44. Hangi kanalları izleyebiliyorum?
D-Smart ile 100’den fazla ulusal, yerel ve yabancı kanalı izleyebilirsiniz. D-Smart?ın kullanıcılarına özel sunduÄŸu Discovery Channel, Animal Planet, Discovery Science, Discovery Civilisation, World Fashion, Movie Smart 1-2, Comedy Smart’ın yanı sıra yetiÅŸkinlere yönelik erotik içerikli kanalları ve interaktif kanalları (son dakika ve ekonomi haberleri, hava durumu, günlük fal, yemek tarifi, diyet önerileri, oyunlar) izleyebilirsiniz. Ayrıca 250. kanaldaki TV Dershane uygulaması sayesinde TV üzerinden ÖSS deneme sınavları çözebilirsiniz. Ayrıca, Hotbird uydusuna bakan bir çanak anteniniz varsa, yüzlerce yabancı kanalı da ÅŸifresiz olarak izleyebilirsiniz.

45. Elektronik Program Rehberi nedir, neler yapabilirim?
D-Smart’taki Elektronik Program Rehberi özelliÄŸi ile uydudaki en beÄŸenilen kanallar televizyonunuza sıralanmış olarak gelir, dilerseniz favori kanal fonksiyonu sayesinde kiÅŸisel listenizi oluÅŸturabilirsiniz. Sizi yeni eklenen kanallar ile frekansı deÄŸiÅŸen kanalları arama zahmetinden kurtarır. Ayrıca, rehber özelliÄŸi sayesinde izlediÄŸiniz program ile ilgili hızlı, doÄŸru ve güncel bilgiye ulaÅŸabilir ve seçtiÄŸiniz kanalın günlük ya da haftalık yayın akışını görüntüleyebilirsiniz.

46. İstediğim kanalları engelleyebilir miyim?
Evet. Ebeveyn kontrol özelliği ile istediğiniz kanalları engelleyebilirsiniz. Ayrıca Çocuk Kilidi sayesinde çocuğunuzun izlemesini istemediğiniz kanalları da şifreleyebilirsiniz.

47. İzlediğim kanalı değiştirmeden, diğer kanallardaki program bilgisini görebilir miyim?
Evet. Ä°zlediÄŸiniz kanalı deÄŸiÅŸtirmeden, “Rehber” tuÅŸuna basarak herhangi bir kanaldaki detaylı program bilgilerine ulaÅŸabilirsiniz. Ayrıca her kanal deÄŸiÅŸtirdiÄŸinizde ekranın alt kısmında beliren “Info” üzerinden izlediÄŸiniz kanal ya da diÄŸer kanalların da program bilgilerine kanal deÄŸiÅŸtirmeden eriÅŸebilirsiniz.

48. D-Smart sayesinde yayınlanan programları orijinal dil seçeneği ile izleyebilir miyim?
Evet. D-Smart ile dil seçeneğini destekleyen yayınları orijinal dilinde ya da tercih ettiğiniz dil seçeneğinde izleyebilirsiniz.

Ücretler hakkında sorular ve cevapları

49. Aylık bir ödeme yapılacak mı?
D-Smart satın alırken ödediğiniz ücret dışında, aylık hiçbir ücret ödemezsiniz. Mevcut durumda faydalandığınız hizmetler için ileride hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

50. Evime fatura gelecek mi?
Hayır. D-Smart’ta aylık abonelik sistemi yoktur.

51. D-Smart sisteminin (çanak, uydu alıcısı, smartcard) mülkiyeti kime aittir?
D-Smart sisteminin mülkiyeti tüketiciye aittir.

Taşınma hakkında sorular ve cevapları

52. Taşınma durumunda D-Smart hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?
Taşındığınız yerde Türksat uydusuna bakan bir çanak anten kurulumu varsa, D-Smart’ınız ile tüm hizmetlerimizden yararlanmaya devam edebilirsiniz. Size daha kaliteli ve hızlı destek verebilmemiz için adres deÄŸiÅŸikliÄŸini çaÄŸrı merkezini arayıp bildirmeniz gerekmektedir.

53. Kısa süreli yer değişikliklerinde D-Smart kullanmaya devam edebilir miyim?
Evet. Ancak D-Smart kanallarından ve interaktif hizmetlerden sorunsuz faydalanabilmek için 0212 478 03 03 numaralı telefondan ÇaÄŸrı Merkezi’ni arayarak adresinizi bildirmeniz yeterlidir.

54. Kısa süreli yer değişikliklerinde Smartcard aktivasyonu tekrarlanacak mı?
Hayır. Adres değişiklerinde aktivasyon tekrarına gerek yoktur.


Etiketler:

Konu hakkında 103 Yorum Yapıldı.

 1. Yorum yapan : MELÄ°H Yorum tarihi : 02/09/2008 8:44 pm

  Ä°YÄ° GÃœNLER 2008 2009 ÅžAMPÄ°YONLAR LÄ°GÄ° NÄ°N YAYIN HAKKI D SMART DAMI YOKSA STAR TV DEMÄ°?

 2. Yorum yapan : mehmet mesut toprak Yorum tarihi : 08/02/2009 12:51 pm

  Neden d-smart modulu satilmiyor ? Bir kampanya vardi, eski uydu alicinizi getirin, d-smarti 100tl indirimle alin diye, peki benim daha once aldigim uydu alicisi 300tl veya 400tl ise ne olacak, 200-300 tl zararina size d-smart almak size mi getirecem ? + birde d-smart icin size 200tl-300tl parami verecem, bu ne yapar biliyormusunuz toplamda 400tl-500tl zarar demek tuketici hep kaybeden zararli cikan olur. tuketiciyi kimse dusunmuyor, hep keriz yerine koyuyorlar, zaten uydu alicim var ve aldigim satici/uretici kar etti, birde d-smart alirsam d-smart saticisi/ureticisi kar edecek, peki bu isten ben/tuketicinin kari ne olacak yine zarar baska bir sey degil, arkadaslar d-smarti kimseye tavsiye etmiyorum, almayin elinizde patlar, d-smart yetkililerinede sunu soylemek isterim, siz tuketiciyle resmen dalga
  geciyorsunuz, resmen oyun oynuyorsunuz…

 3. Yorum yapan : fikret dost Yorum tarihi : 17/03/2009 8:37 pm

  d-smart ta nasıl kanal atılır veya eklenir otomatik tarama yok uyduyu geri iade etme gibi bir şansım varmı ?

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.