Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Altivi TV kanalı oluyor !

Altivi’nin kurucuları reklamcı Alinur Velidedeoğlu, işletmeci Emre Ergani, yapımcı Fatih Aksoy ve işadamı Mehmet Germiyanlıgil, sitenin TV kanalı versiyonunu da yakında açmayı planlıyor.

Türkiye’de daha önce uygulanmayan ‘internet üzerinden kapalı zarfla ihale yöntemi’ sistemiyle çalışan Altivi’yle ilgili tartışmalar sürüyor. Site hakkında ‘internet kumarı’ iddiaları ortaya atılırken, kurucuları bunun asla bir şans oyunu olmadığında ısrarlı

Tanınmış işadamları Mehmet Germiyanlıgil, Alinur Velidedeoğlu, Fatih Aksoy, Emre Ergani, Özcan Tahincioğlu ve Servet Harunoğlu tarafından geçtiğimiz hafta açılan ve özel ihale sistemiyle satış yapan www.altivi.com adresindeki internet sitesi, arabadan beyaz eşyaya çeşitli ürünleri, piyasa fiyatının yüzde 70’i kadar ucuza satışa çıkarıyor.

Yakında TV kanalı olarak da evlere girecek olan bu özel alışveriş sistemi, ‘ziyaretçilere hayallerindeki ürünleri çok ucuza’ sunuyor.

‘Saadet zinciri Titan’ mı?
Türkiye’de daha önce uygulanmayan ‘internet üzerinden kapalı zarfla ihale’ yöntemi, hakkındaki tartışmaları da beraberinde getirdi. Altivi hakkında ortaya ‘internet kumarı’ iddiaları atılırken, sisteme ‘Saadet zinciri Titan’ benzetmesi yapıldı. Altivi’nin fikir babası işadamı Mehmet Germiyanlıgil ise dünyada çok fazla örneği olan sitenin hiçbir şekilde kumar ya da şans oyunu olmadığını, sadece ihale usilüyle yapılan bir alışveriş sistemi olduğunu söylüyor.

Altivi’den alışveriş yapmak isteyen bir kullanıcı, farklı kategoriler arasından istediği ürünü seçip, o ürün için sitenin belirlediği ve piyasa değerinden en az yüzde 70 düşük olan tavan fiyatının altında kalarak bir teklif veriyor. Her ürün için sitede belirtilmekte olan ulaşılması gereken bir katılımcı sayısı var. O sayıya ulaşıldığında en yüksek ‘benzersiz’ teklifi veren kişi, ürünü belirttiği fiyata alma hakkı kazanıyor. Bu fiyat da her zaman ürünün piyasa değerinden yüzde 70, bazen de daha düşük oluyor.

Sistem nasıl çalışıyor?
Eş miktarda teklif verenler olması durumundaysa, ürün otomatik olarak hemen bir alttaki en yüksek tek teklif verene gidiyor. Bu arada her bir ürün için 5 YTL’den başlayan teklif kayıt bedeli ödeniyor. Teklifler tamamlandıktan sonra noter tasdikinden geçiyor ve site üzerinde yayımlanarak kazanan açıklanıyor. Sonuçta açık artırmaya katılanlardan biri, şansı tutarsa kazanıyor.

Örneğin piyasa değeri 46 bin 960 YTL olan Mini Cooper otomobil, sitede yüzde 70 ucuza, 14 bin YTL tavan fiyatla artırmaya çıkıyor. Açık artırmaya katılmak isteyenler 20’şer YTL ödeyip, 14 bin YTL’yi aşmayacak tek bir teklifte bulunuyor. Kişi sayısı 3 bin 100’ü bulunca teklifler açılıyor.

‘Benzersiz’ teklifi tutturan…
Bu sistemde önemli olan kimsenin teklif etmediği en yüksek rakamı tutturmak. Aynı rakamı birden fazla kişinin teklif etmesi durumunda, bir alttaki tek ve benzersiz en yüksek fiyatı veren kişi ürünü satın alabiliyor. Altivi ekibine yöneltilen eleştiri de bu noktada başlıyor. İhaleye katılan ve elenenlerin parası şirketin kazancı oluyor. Örnekteki durumda, 3 bin 100 kişiden 20’şer YTL toplandığı için Altivi, 62 bin YTL kazanmış oluyor, 14 bin YTL civarında bir rakam da kazanandan alınıyor. Böylece sitenin kazancı 76 bin YTL’ye çıkıyor.

Sonuçta sadece Mini Cooper ihalesinden 76 bin YTL kazanan Altiviciler, 46 bin 690 YTL’ye Mini Cooper’ı alıp sahibine teslim ettikten sonra kendilerine net 29 bin 310 YTL kalıyor. Sitede lüks ciplerden gayrimenkullere, cep telefonuna kadar her türlü ürün için açık artırma var.

Uygulama yasal mı?
Türkiye Bilişimciler Derneği Hukuk Çalışma Grubu Başkanı avukat Mehmet Ali Köksal, katılanların şartları bilerek ve kabul ederek girdikleri bir satış söz konusu olduğu için ortaya çıkan resmin mevzuata uygun olduğu yorumunu yapıyor. “Sözleşme serbestisi kurallarına göre her türlü satış, kanuna uygun olarak yapılabilir. Altivi için doğrudan kumar ya da şans oyunu yorumunu yapamayız” diyen Köksal, bir noktaya dikkat çekiyor: “Ancak diğer alıcı adaylarının teklifini bilmememiz ve satıcının net fiyat belirlememesi nedeniyle ortaya bir şans faktörü çıkıyor. Türkiye’de internet üzerinden kumar oynatmak yasak. Her türlü şans oyunu için de Milli Piyango’dan izin almak gerekiyor. Fakat Altivi benzeri sistemler için şu anda konuyu belirleyen yasal bir mevzuat yok. İleride bu tip satışlarda kötüye kullanmaların önüne geçmek için kanun koyucuların düzenleme yapması gerekecektir.”

‘Her şey son derece şeffaf’
Altivi’nin fikir babası Mehmet Germiyanlıgil ise yapılan olumsuz yorumları anlamlandıramadıklarını söyleyerek şu açıklamayı yapıyor: “Altivi bir alışveriş sitesi. İhale düzenleyerek alışveriş yaptırıyor. İhaleye de katkı uygulanıyor. İnternetten kapalı zarf ihale sistemiyle satış yapıyoruz, ki bunun dünyada örnekleri mevcut. İhale sonuçlandıktan sonra da herkes birbirinin teklifini görebiliyor. Altivi’nin yaptığı kesinlikle bir şans oyunu değil. Sistem son derece şeffaf. Kaç kişinin katıldığı, sonuçlar, teklifler açıklanıyor.”


Etiketler:

Konu hakkında 8 Yorum Yapıldı.

 1. Yorum yapan : Bilal Yorum tarihi : 06/03/2007 10:05 pm

  Milli Piyangonun düzenlediği oyunlar nasıl bir kumarsa bu sistemde aynı kumardır.
  Ya çıkarsa mantığıyla, para öder milli piyango vb. şans oyun biletini alırsın. Senin gibi birçok insan da aynı senin gibi düşünür ve o bileti alır.
  Bu altivi sistemindeki mantık da aynıdır. Üye olursun, istediğin ürünü siteden seçersin (istediğin bileti seçmek gibi), teklifin kabul olması için kredi miktarının yatırılması istenir. Sende ya çıkarsa ya ihale bana kalırsa ben kazanırsam mantığıyla, aslında mantıksızlığıyla kredi miktarını yatırırsın. Sonra haftalar belki de aylar sonra tüh çıkmadı, Allah kahretmesin kazanamadım dersin. İhaleyi bir kişi kazanacak. Bunu da sayısal hesaplamaya vurunca kazanma ihtimalinin çok düşük olduğunu göreceksiniz. Ayrıca sistemi kuran kurnazlar ihaleyi kazanana ürünü verdiğini nerden bileceksiniz. Kafaları bu kadar şeytani düşüncelerde çalışan insanlar ürünü kazananı kendi aralarından çevrelerinden birini göstermediklerini nerden biliyorsunuz. Böyle kurnaz bir sistemi düşünüp kuran kişiler, bunu hayli hayli düşünmüşlerdir. Sizler kredi ödeyerek böyle üçkağıtçılara destek olup onların kazançlarını sağlamasına sebep oluyorsunuz. Bu haksız kazançtan sizde sorumlu oluyorsunuz. İhaleyi kazanan kişilerde bunca para ödeyen kişilerin haklarını yiyerek kazanmış oluyor. İhaleyi kazananda sistemi kuranlardır. Bunlar her yolu düşünmüşlerdir. Unutmayalım ki şeytani düşüncenin sınırı yoktur. Bizde bunlara uyarak şeytanlaşmayalım.

 2. Yorum yapan : torrent Yorum tarihi : 03/04/2007 3:38 pm

  iyi inceleme yapmadan oynanmaması gereken kimine göre kumar kimine göre şans kimine göre titan zinciri olan yeni alışveriş(ya da verişalamayış) sistemi.

  site hakkında elinde kesin kanıtlar olmadan kimse çamur atmasın.

  site türkiye de bir ilki başlatmıştır.

  tedbirli davranılması gereken bir site.

 3. Yorum yapan : mahir Yorum tarihi : 21/05/2007 7:21 am

  Kesinlikle kumar sitesi. Her bir ihalede canı yanan onlarca isim var. Herkes bunun bir kumar olduğunu anlıyor ama o zaman da iş işten geçmiş oluyor yani ocağı sönmüş oluyor. Ocağı sönecek adamkalmayınca bu site de biter o gün.

 4. Yorum yapan : piray Yorum tarihi : 14/06/2007 3:33 am

  Bi yurdum vatandaşı çıkıp ben bi araba kazandım bi eşya kazandım ws… dese inanıcamda =)

 5. Yorum yapan : Emrah Yorum tarihi : 17/09/2007 4:52 pm

  Altiviyi başka sitelerle karıştıranlar diğer siteleri belli ki hiç gezmemişler, hatta belli ki altivi’ye de hiç bakmamışlar. Yazılanları şaşırarak okuyorum, altivi türkiyede gerçekten bir ilki yapmıştır bunu kabullenmek bu kadar zor olmamalı, ayrıca piray rumuzlu arkadaşım sitede ortada kocaman araç kazananlar ile ilgili bir link var girip bir gör istersen…

 6. Yorum yapan : kaophis Yorum tarihi : 24/09/2007 12:27 am

  Ben Altivi ye kayıt olalı 1 ay kadar falan oldu. Bu kısa tecrübeme dayanarak idda ediyorum ki Altivi ye kumar sitesi diyenler kessinlikle yanlış bir teşhiste bulunuyorlar. Bilal isimli arkadaş kendince mantıklı bir yaklaşımda bulunmuş fakat yanlış!!! altivi sistemini denemediği için bu şekilde yorum yaptığını zannediyorum. onun yazdıkları hoşuma gittiği için ben de aynı şekilde örneklemek istiyorum. Tamam her üründen 1 tane var ve o ürüne de kaç teklif verilirse verilsin sadece 1 sahibi olacak. buraya kadar şans oyunlarına benzeyebilir ama benzemeyen tarafı her ürüne kaç teklif verildiğinin görülmesi. ihaleye verilen teklif sayısına göre siz de kendi teklifinizi belirliyorsunuz. 650 YTL değerinde, 250 YTL tavan fiyatlı, 5 YTL ihale katılım bedeli olan bir ürüne 200 teklif verilmişse tutup ta 210 teklif veren birine zaten parası fazla geliyodur. haa kesin ihaleyi de alır 210 teklif veren kişi o da başka bir gerçek. önünüzde bilgiler var. şans değil kessinlikle. eğer ihale kazamıyorsanız tabii bırakın bu işi. inanın o altivi nin suçu değil sizin beceriksizliğinizdir.
  piray isimli arkadaşa da işte beklediğin bir şey kazanan kişi benim. en son samsung d900i aldım piyasada 650 ye satılırken altivi den bana toplam maliyeti, ihale ücretleri ve kargo bedeliyle beraber tam olarak357 YTL oldu. son olarak ta arkadaşım hyundai accent era ihalesini kazandı. adamlar hiç bir extra harcama da çıkartmadan aracı veriyolar. diğerleri gibi yok verghi yok şu yok bu demiyolar. kumarla alakası olmayan bir sitedir. ben gördüm, kullandım, denedim. tavsiye ederim. “tartışılır bir site” falan diye saçmalayanlara kulak asmayın.

 7. Yorum yapan : esma yener Yorum tarihi : 21/04/2008 8:57 pm

  Ben al tiviyi incelemeden direk satış yaptığı ürünlerden bir laptop bilgisayar aldım aradan 11 gün geçmesine rağmen ürün elime geçmedi halen daha beklemekteyim müşteri hizmetlerine mail atıyorum tedarikçi firmadan bekleniyor 21 nisanda elinize geçecek diyorlar fakat bu gün 22 nisan ürün halen daha elime geçmedi ürüne sipariş takipten baktığımda siparişiniz alınmıştır diyor çok ilgisiz ve alakasızlar kesinlikle hiçkimseye tavsiye etmem 800 ytl verdim ürün aldım kendi paramın rezilliğini çekiyorum bakalım göndereceklermi

 8. Yorum yapan : omera Yorum tarihi : 28/05/2008 5:57 pm

  Buradaki herkes yanılıyor! Altivi ne bir kumar sitesidir nede bir ihale sitesidir. Altivi bir NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK sitesidir. Sahibi ve çalışanlarıda dolandırıcıdır. http://www.sikayetvar.com‘a girerseniz altivinin ihale/doğrudan satış’la üyelerin paralarını peişn peşin alıp aylarca hiçbir şey göndermediğini, üyenin sipariş iptal ettiğinde de bu kez aylarca parasını iade etmediğini görebilirsiniz. Lütfen bu mesajı silmeyin. Ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar çok kişinin zarar görmesi/mağdur olması engellenir.

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.