Uydu frekansları Firma Rehberi | İletişim

Altivi TV kanalı oluyor !

Altivi’nin kurucuları reklamcı Alinur VelidedeoÄŸlu, iÅŸletmeci Emre Ergani, yapımcı Fatih Aksoy ve iÅŸadamı Mehmet Germiyanlıgil, sitenin TV kanalı versiyonunu da yakında açmayı planlıyor.

Türkiye’de daha önce uygulanmayan ‘internet üzerinden kapalı zarfla ihale yöntemi’ sistemiyle çalışan Altivi’yle ilgili tartışmalar sürüyor. Site hakkında ‘internet kumarı’ iddiaları ortaya atılırken, kurucuları bunun asla bir ÅŸans oyunu olmadığında ısrarlı

Tanınmış iÅŸadamları Mehmet Germiyanlıgil, Alinur VelidedeoÄŸlu, Fatih Aksoy, Emre Ergani, Özcan TahincioÄŸlu ve Servet HarunoÄŸlu tarafından geçtiÄŸimiz hafta açılan ve özel ihale sistemiyle satış yapan www.altivi.com adresindeki internet sitesi, arabadan beyaz eÅŸyaya çeÅŸitli ürünleri, piyasa fiyatının yüzde 70’i kadar ucuza satışa çıkarıyor.

Yakında TV kanalı olarak da evlere girecek olan bu özel alışveriÅŸ sistemi, ‘ziyaretçilere hayallerindeki ürünleri çok ucuza’ sunuyor.

‘Saadet zinciri Titan’ mı?
Türkiye’de daha önce uygulanmayan ‘internet üzerinden kapalı zarfla ihale’ yöntemi, hakkındaki tartışmaları da beraberinde getirdi. Altivi hakkında ortaya ‘internet kumarı’ iddiaları atılırken, sisteme ‘Saadet zinciri Titan’ benzetmesi yapıldı. Altivi’nin fikir babası iÅŸadamı Mehmet Germiyanlıgil ise dünyada çok fazla örneÄŸi olan sitenin hiçbir ÅŸekilde kumar ya da ÅŸans oyunu olmadığını, sadece ihale usilüyle yapılan bir alışveriÅŸ sistemi olduÄŸunu söylüyor.

Altivi’den alışveriÅŸ yapmak isteyen bir kullanıcı, farklı kategoriler arasından istediÄŸi ürünü seçip, o ürün için sitenin belirlediÄŸi ve piyasa deÄŸerinden en az yüzde 70 düşük olan tavan fiyatının altında kalarak bir teklif veriyor. Her ürün için sitede belirtilmekte olan ulaşılması gereken bir katılımcı sayısı var. O sayıya ulaşıldığında en yüksek ‘benzersiz’ teklifi veren kiÅŸi, ürünü belirttiÄŸi fiyata alma hakkı kazanıyor. Bu fiyat da her zaman ürünün piyasa deÄŸerinden yüzde 70, bazen de daha düşük oluyor.

Sistem nasıl çalışıyor?
EÅŸ miktarda teklif verenler olması durumundaysa, ürün otomatik olarak hemen bir alttaki en yüksek tek teklif verene gidiyor. Bu arada her bir ürün için 5 YTL’den baÅŸlayan teklif kayıt bedeli ödeniyor. Teklifler tamamlandıktan sonra noter tasdikinden geçiyor ve site üzerinde yayımlanarak kazanan açıklanıyor. Sonuçta açık artırmaya katılanlardan biri, ÅŸansı tutarsa kazanıyor.

ÖrneÄŸin piyasa deÄŸeri 46 bin 960 YTL olan Mini Cooper otomobil, sitede yüzde 70 ucuza, 14 bin YTL tavan fiyatla artırmaya çıkıyor. Açık artırmaya katılmak isteyenler 20’ÅŸer YTL ödeyip, 14 bin YTL’yi aÅŸmayacak tek bir teklifte bulunuyor. KiÅŸi sayısı 3 bin 100’ü bulunca teklifler açılıyor.

‘Benzersiz’ teklifi tutturan…
Bu sistemde önemli olan kimsenin teklif etmediÄŸi en yüksek rakamı tutturmak. Aynı rakamı birden fazla kiÅŸinin teklif etmesi durumunda, bir alttaki tek ve benzersiz en yüksek fiyatı veren kiÅŸi ürünü satın alabiliyor. Altivi ekibine yöneltilen eleÅŸtiri de bu noktada baÅŸlıyor. Ä°haleye katılan ve elenenlerin parası ÅŸirketin kazancı oluyor. Örnekteki durumda, 3 bin 100 kiÅŸiden 20’ÅŸer YTL toplandığı için Altivi, 62 bin YTL kazanmış oluyor, 14 bin YTL civarında bir rakam da kazanandan alınıyor. Böylece sitenin kazancı 76 bin YTL’ye çıkıyor.

Sonuçta sadece Mini Cooper ihalesinden 76 bin YTL kazanan Altiviciler, 46 bin 690 YTL’ye Mini Cooper’ı alıp sahibine teslim ettikten sonra kendilerine net 29 bin 310 YTL kalıyor. Sitede lüks ciplerden gayrimenkullere, cep telefonuna kadar her türlü ürün için açık artırma var.

Uygulama yasal mı?
Türkiye BiliÅŸimciler DerneÄŸi Hukuk Çalışma Grubu BaÅŸkanı avukat Mehmet Ali Köksal, katılanların ÅŸartları bilerek ve kabul ederek girdikleri bir satış söz konusu olduÄŸu için ortaya çıkan resmin mevzuata uygun olduÄŸu yorumunu yapıyor. “SözleÅŸme serbestisi kurallarına göre her türlü satış, kanuna uygun olarak yapılabilir. Altivi için doÄŸrudan kumar ya da ÅŸans oyunu yorumunu yapamayız” diyen Köksal, bir noktaya dikkat çekiyor: “Ancak diÄŸer alıcı adaylarının teklifini bilmememiz ve satıcının net fiyat belirlememesi nedeniyle ortaya bir ÅŸans faktörü çıkıyor. Türkiye’de internet üzerinden kumar oynatmak yasak. Her türlü ÅŸans oyunu için de Milli Piyango’dan izin almak gerekiyor. Fakat Altivi benzeri sistemler için ÅŸu anda konuyu belirleyen yasal bir mevzuat yok. Ä°leride bu tip satışlarda kötüye kullanmaların önüne geçmek için kanun koyucuların düzenleme yapması gerekecektir.”

‘Her ÅŸey son derece ÅŸeffaf’
Altivi’nin fikir babası Mehmet Germiyanlıgil ise yapılan olumsuz yorumları anlamlandıramadıklarını söyleyerek ÅŸu açıklamayı yapıyor: “Altivi bir alışveriÅŸ sitesi. Ä°hale düzenleyerek alışveriÅŸ yaptırıyor. Ä°haleye de katkı uygulanıyor. Ä°nternetten kapalı zarf ihale sistemiyle satış yapıyoruz, ki bunun dünyada örnekleri mevcut. Ä°hale sonuçlandıktan sonra da herkes birbirinin teklifini görebiliyor. Altivi’nin yaptığı kesinlikle bir ÅŸans oyunu deÄŸil. Sistem son derece ÅŸeffaf. Kaç kiÅŸinin katıldığı, sonuçlar, teklifler açıklanıyor.”


Etiketler:

Konu hakkında 8 Yorum Yapıldı.

 1. Yorum yapan : Bilal Yorum tarihi : 06/03/2007 10:05 pm

  Milli Piyangonun düzenlediği oyunlar nasıl bir kumarsa bu sistemde aynı kumardır.
  Ya çıkarsa mantığıyla, para öder milli piyango vb. şans oyun biletini alırsın. Senin gibi birçok insan da aynı senin gibi düşünür ve o bileti alır.
  Bu altivi sistemindeki mantık da aynıdır. Üye olursun, istediğin ürünü siteden seçersin (istediğin bileti seçmek gibi), teklifin kabul olması için kredi miktarının yatırılması istenir. Sende ya çıkarsa ya ihale bana kalırsa ben kazanırsam mantığıyla, aslında mantıksızlığıyla kredi miktarını yatırırsın. Sonra haftalar belki de aylar sonra tüh çıkmadı, Allah kahretmesin kazanamadım dersin. İhaleyi bir kişi kazanacak. Bunu da sayısal hesaplamaya vurunca kazanma ihtimalinin çok düşük olduğunu göreceksiniz. Ayrıca sistemi kuran kurnazlar ihaleyi kazanana ürünü verdiğini nerden bileceksiniz. Kafaları bu kadar şeytani düşüncelerde çalışan insanlar ürünü kazananı kendi aralarından çevrelerinden birini göstermediklerini nerden biliyorsunuz. Böyle kurnaz bir sistemi düşünüp kuran kişiler, bunu hayli hayli düşünmüşlerdir. Sizler kredi ödeyerek böyle üçkağıtçılara destek olup onların kazançlarını sağlamasına sebep oluyorsunuz. Bu haksız kazançtan sizde sorumlu oluyorsunuz. İhaleyi kazanan kişilerde bunca para ödeyen kişilerin haklarını yiyerek kazanmış oluyor. İhaleyi kazananda sistemi kuranlardır. Bunlar her yolu düşünmüşlerdir. Unutmayalım ki şeytani düşüncenin sınırı yoktur. Bizde bunlara uyarak şeytanlaşmayalım.

 2. Yorum yapan : torrent Yorum tarihi : 03/04/2007 3:38 pm

  iyi inceleme yapmadan oynanmaması gereken kimine göre kumar kimine göre şans kimine göre titan zinciri olan yeni alışveriş(ya da verişalamayış) sistemi.

  site hakkında elinde kesin kanıtlar olmadan kimse çamur atmasın.

  site türkiye de bir ilki başlatmıştır.

  tedbirli davranılması gereken bir site.

 3. Yorum yapan : mahir Yorum tarihi : 21/05/2007 7:21 am

  Kesinlikle kumar sitesi. Her bir ihalede canı yanan onlarca isim var. Herkes bunun bir kumar olduğunu anlıyor ama o zaman da iş işten geçmiş oluyor yani ocağı sönmüş oluyor. Ocağı sönecek adamkalmayınca bu site de biter o gün.

 4. Yorum yapan : piray Yorum tarihi : 14/06/2007 3:33 am

  Bi yurdum vatandaşı çıkıp ben bi araba kazandım bi eÅŸya kazandım ws… dese inanıcamda =)

 5. Yorum yapan : Emrah Yorum tarihi : 17/09/2007 4:52 pm

  Altiviyi baÅŸka sitelerle karıştıranlar diÄŸer siteleri belli ki hiç gezmemiÅŸler, hatta belli ki altivi’ye de hiç bakmamışlar. Yazılanları ÅŸaşırarak okuyorum, altivi türkiyede gerçekten bir ilki yapmıştır bunu kabullenmek bu kadar zor olmamalı, ayrıca piray rumuzlu arkadaşım sitede ortada kocaman araç kazananlar ile ilgili bir link var girip bir gör istersen…

 6. Yorum yapan : kaophis Yorum tarihi : 24/09/2007 12:27 am

  Ben Altivi ye kayıt olalı 1 ay kadar falan oldu. Bu kısa tecrübeme dayanarak idda ediyorum ki Altivi ye kumar sitesi diyenler kessinlikle yanlış bir teşhiste bulunuyorlar. Bilal isimli arkadaş kendince mantıklı bir yaklaşımda bulunmuş fakat yanlış!!! altivi sistemini denemediği için bu şekilde yorum yaptığını zannediyorum. onun yazdıkları hoşuma gittiği için ben de aynı şekilde örneklemek istiyorum. Tamam her üründen 1 tane var ve o ürüne de kaç teklif verilirse verilsin sadece 1 sahibi olacak. buraya kadar şans oyunlarına benzeyebilir ama benzemeyen tarafı her ürüne kaç teklif verildiğinin görülmesi. ihaleye verilen teklif sayısına göre siz de kendi teklifinizi belirliyorsunuz. 650 YTL değerinde, 250 YTL tavan fiyatlı, 5 YTL ihale katılım bedeli olan bir ürüne 200 teklif verilmişse tutup ta 210 teklif veren birine zaten parası fazla geliyodur. haa kesin ihaleyi de alır 210 teklif veren kişi o da başka bir gerçek. önünüzde bilgiler var. şans değil kessinlikle. eğer ihale kazamıyorsanız tabii bırakın bu işi. inanın o altivi nin suçu değil sizin beceriksizliğinizdir.
  piray isimli arkadaÅŸa da iÅŸte beklediÄŸin bir ÅŸey kazanan kiÅŸi benim. en son samsung d900i aldım piyasada 650 ye satılırken altivi den bana toplam maliyeti, ihale ücretleri ve kargo bedeliyle beraber tam olarak357 YTL oldu. son olarak ta arkadaşım hyundai accent era ihalesini kazandı. adamlar hiç bir extra harcama da çıkartmadan aracı veriyolar. diÄŸerleri gibi yok verghi yok ÅŸu yok bu demiyolar. kumarla alakası olmayan bir sitedir. ben gördüm, kullandım, denedim. tavsiye ederim. “tartışılır bir site” falan diye saçmalayanlara kulak asmayın.

 7. Yorum yapan : esma yener Yorum tarihi : 21/04/2008 8:57 pm

  Ben al tiviyi incelemeden direk satış yaptığı ürünlerden bir laptop bilgisayar aldım aradan 11 gün geçmesine rağmen ürün elime geçmedi halen daha beklemekteyim müşteri hizmetlerine mail atıyorum tedarikçi firmadan bekleniyor 21 nisanda elinize geçecek diyorlar fakat bu gün 22 nisan ürün halen daha elime geçmedi ürüne sipariş takipten baktığımda siparişiniz alınmıştır diyor çok ilgisiz ve alakasızlar kesinlikle hiçkimseye tavsiye etmem 800 ytl verdim ürün aldım kendi paramın rezilliğini çekiyorum bakalım göndereceklermi

 8. Yorum yapan : omera Yorum tarihi : 28/05/2008 5:57 pm

  Buradaki herkes yanılıyor! Altivi ne bir kumar sitesidir nede bir ihale sitesidir. Altivi bir NÄ°TELÄ°KLÄ° DOLANDIRICILIK sitesidir. Sahibi ve çalışanlarıda dolandırıcıdır. http://www.sikayetvar.com‘a girerseniz altivinin ihale/doÄŸrudan satış’la üyelerin paralarını peiÅŸn peÅŸin alıp aylarca hiçbir ÅŸey göndermediÄŸini, üyenin sipariÅŸ iptal ettiÄŸinde de bu kez aylarca parasını iade etmediÄŸini görebilirsiniz. Lütfen bu mesajı silmeyin. Ne kadar çok kiÅŸiye ulaşırsa o kadar çok kiÅŸinin zarar görmesi/maÄŸdur olması engellenir.

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.