Uydu frekansları FORUM | Firma Rehberi | İletişim

Cem Radyo TV’de Doğan darbesi

Diğer Alevi dernekleri tarafından Aleviliği sağa açmakla suçlanan Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Cem Radyo TV’nin çoğunluk hisselerini tartışmalı bir operasyonla ele geçirince ortalık karıştı. Doğan’ın bu hamlesinin arkasında ise sağ bir partiden aday olma fikrinin yattığı ileri sürüldü
Bahçelievler’de bulunan Cem Vakfı Genel Müdürlüğü’nün (Yenibosna Cemevi) kaçak olan 12 cm’lik bölümünün yıkılmak istenmesi ile ilgili tartışma sürerken, vakıf içindeki asıl tartışma ise Alevilerin büyük çoğunluğu tarafından takip edilen Cem Radyo ve Cem TV’de ortaya çıktı.

Cem Radyo ve TV’de uzun zamandır devam eden huzursuzluk sonunda toplu iş bırakmayla sonuçlandı. Cumartesi günü itibariyle uzun zamandır Cem Radyo ve TV’de çalışan otuza kadar yakın çalışan kişi yeni yönetimin baskısı sonucu iş bırakmak zorunda kaldı. Cem Radyo’nun Genel Müdürü Kenan Kaplan, bu operasyon sonunda iş bırakınca, yerine radyonun eski çalışanlarından olan Ayşe Acar getirildi. Bir haftadan beri süren gerginlik yüzünden ise radyoda ne haberler okunuyor, ne de programlar yapılıyor. Haber sunucuları Elif Ertürk, Bülent Çoban, Taner Öztürk haberleri sunmayınca radyodan haber almak imkansız hale geldi. Ayrıca Sibel Doğan’ın sunduğu (Şeker Portakalı), Gülay Lale’nin hazırladığı (Gökkuşağı), Aynur Karabaş’ın sunduğu (Dostane) adlı programlar da şu anda yapılmıyor. Yaşanan bu tartışmalardan sonra reklam verenler de verdikleri reklamları geri çekmeye başladılar. Cuma akşamı Cem Radyo önünde polis kordonu altında bir basın açıklaması yapan Cem radyo çalışanlarına bir gün sonra söz verildi ve çalışanlara özlük hakları verilerek işten ayrılabilecekleri söylendi.

PERDE ARKASI GELİŞMELER

Cem Radyo ve TV’de uzun zamandır devam eden gerginlik Cem Radyo’da yüzde 17 oranında hissesi bulunan Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. İzzettin Doğan’ın radyo ve Tv’deki hisse oranını artırmak istemesiyle başladı. İzzettin Doğan’ın hisse artırmak istemesine, radyonun büyük ortaklarından olan ve Cem Radyo TV’nin yüzde 64 hissesini elinde bulunduran Rasim, Rafet ve Yaşar Tükek kardeşler karşı çıktı. Zira İzzetin Doğan, Tükek ailesinin elinde bulunan hisselerin kontrolünü almak ve Tükek ailesi elindeki hisse oranını düşürmek istiyordu.

Tükek ve Doğan ailesi arasında psikolojik savaş yaşanmaya başladı. Bu konudaki ilk haber Birgün gazetesinde çıktı. Birgün gazetesinde çıkan habere göre Doğan ve Tükek ailesi arasındaki kavganın asıl amacı Tükek ailesinin bir cemaat lideri ile ilişkisinin olmasıydı. Gazetede çıkan bu haber Tükek ailesi tarafından yalanlanırken, kulislerde konuşulan iddialara göre aslında cemaat lideriyle Tükek ailesi değil, Doğan ailesi görüşüyordu.

KAR ETTİKTEN SONRA İŞLER DEĞİŞTİ

Bu arada Cem Radyo TV’nin ortakları arasında bulunan Reina adlı gece kulübünün sahibi Mehmet Koçarslan, Hasan Şer ve Seven Hill mağaza zincirlerinin sahibi olan Bektaş Özbek gibi isimler de bulunuyor. Ortaklar arasında bu tartışmalar yaşanırken ve hisse savaşında kimin galip geleceği tartışılırken asıl darbeyi İzzettin Doğan yaparak Tükek ailesi elinde bulunan yüzde 64’lik hissenin yüzde 45’ini 22 Eylül 2006’da alarak Cem Radyo TV’nin çoğunluğunu ele geçirdi. Bu operasyon için verilen miktarın ise 1 milyon YTL olduğu konuşuluyor. İzzettin Doğan’ın hisselerin çoğunu ele geçirmesiyle birlikte radyo ve TV’de çalışanları ise husursuz bir gerginlik başladı. Zira uzun zamandır reklam geliri olmayan ve batık bir durumda olan Cem Radyo bu çalışanlar sayesinde yıllardan sonra kar etmeye başlamış ve reklam gelirleri ise çoğunluk hissesi Tükek ailesinin elinde bulunduğu dönemde artmaya başlamıştı. Radyonun başına getirilen Kenan Kaplan ve ekibi şirketin borçlarını tasfiye ederek şirketi uzun bir aradan sonra düzlüğe çıkarıp radyonun dinlenme oranını artırdılar.

ÇALIŞANLAR ARASINDA GERGİNLİK

Cem Radyo TV’nin kâra geçmesi ve izlenme ve dinlenme oranlarını artmasıyla birlikte hisse artırımı yapan İzzettin Doğan ekibi ise Perşembe (28 Eylül’de) günü şirkete kamera ve noterle gelerek çalışanların eline bir kağıt verdi ve kamerayla çekim yaparak ’özlük haklarından vazgeçmelerini’ istedi. Şirket çalışanları ise bu durumu kabul etmeyerek toplu halde iş bıraktılar. Bir gün sonra yani Cuma günü ise yine Cem Radyo’da yeni yönetimin bazı usulsüz davranışları yüzünden yine gerginlik çıktı. Eski çalışanlar ile yeni yönetim arasında sert tartışmalar yaşandı. Cuma akşamı yapılan basın açıklamasından sonra ise iş tatlıya bağlandı.

PEKİ KAVGANIN SEBEBİ NE?

İzzettin Doğan ailesinin Cem Radyo TV’de hisse artırmak istemesinin sebepleri arasında ise İzzetin Doğan’ın son dönemlerde bir sağ parti ile yakınlaşmasının olduğu iddia ediliyor. Cem Radyo çalışanlarından yansıyan kulislere göre bu partinin ismi ise DYP. İddialara göre gelecek seçimlerde DYP’den milletvekili adayı olmak isteyen İzzetin Doğan, izlenme oranlarını artıran Cem Radyo’nun imkanlarından yararlanmak istiyor. Yine konuşulan başka bir kulise göre ise Aleviliği sağa açmakla suçlanan Doğan’ın en büyük yardımcılarından biri ise oldukça tartışılan bir isim. Musa Serder Çelebi…

DOĞAN, ESKİ ÜLKÜCÜ İLE YAN YANA

Eski ülkücü Musa Serdar Çelebi’nin ismi Türkiye’de Abdi İpekçi suikastinde geçti. Mehmet Ali Ağca’nın şanslı arkadaşlarından olan ve adı Papa suikastinde de geçen Musa Serdar Çelebi, Abdullah Çatlı grubu ile arası açıldıktan sonra yurtdışına kaçarak Türk İslam Birliği Teşkilatı’nın başına geçti. Türkiye’ye döndükten sonra ise BBP’den milletvekili adayı oldu. Çelebi, şu anda ise İzzettin Doğan’ın sürekli görüştüğü ve hatta bir iddiaya göre Doğan’ın danışmanlığını yürüttüğü bir isim. Çelebi, son olarak Ankara’da 17 Eylül’de düzenlenen Cem töreninde İzzettin Doğan’la birlikte ceme katılmış bir isim. Çelebi’nin bulunduğu Cem töreninde Namık Kemal Zeybek de bulunuyordu. Cem törenini ise Alevi olmayan biri Namık Kemal Zeybek organize etmiş Musa Serdar Çelebi’nin de bu organizasyonda yardımcı olduğu konuşulanlar arasında. Cem Radyo ve TV’nin büyük hissedarı konumundaki Tükek Ailesi’nin hisselerinin önemli bir bölümünü devretmesiyle sonuçlanan Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ile Tükekler arasındaki gerginliği Birgün gazetesine değerlendiren Yaşar Tükek ise, “Biz zaten başından beri hisseleri devretmek istiyorduk,” diyerek gündeme gelen iddiaların yalan olduğunu açıkladı.

RADYO ÇALIŞANLARI İSYAN ETTİ

Cuma günü basın açıklaması yapan Cem Radyo TV çalışanları ise özetle şu görüşleri dile getirdiler: “Kar etmeye başlayan radyo reklam gelirlerini artırınca seçimlerin yaklaşmasını fırsat bilen Prof. Dr. İzzettin Doğan ve sağ görüşlü “danışmanlarını” harekete geçti. Doğan ailesi hisselerin yüzde 80’ini ele geçirince husursuzluk başladı. Bu esnada çalışanların eline verilen, bir takım suçlamaların yer aldığı kağıtlarda yazanlar ve hukuka aykırı tutum nedeniyle, o kuruma yıllarca emek vermiş olan bizler, bu tip aşağılamalara ve özlük haklarımız verilmeden gönderilmemiz için aranan yollara daha fazla katlanamayacağımızdan, hukuki yollarla hakkımızı arayacağız.”


Etiketler:

1 Yorum

 1. Yorum yapan : gürkan Aras Yorum tarihi : 19/08/2008 1:54 pm

  Neler Oluyor Anlamak Mumkun degil. Kime inanacagiz kime inanmayacagiz bellidegil. Yapilanlar ne adina yapiliyor Neyin yada kimin Cikarlari gözeliliyor belli degil.
  Kim kimin ayayindan kazanin icine cekiyor ada belli degil.
  Allah askina biri cikip belli olan ve dogru olan ,yapilanin niye ve ne icin yapildiginin zorumlulugunu anlatsin.
  Var yok bir Cem tv miz vardi onuda bu hale getirdiniz. Teprikler!!!!!!!!!
  Cem Tv Alevi televizyonu ve alevilige Hizmet edip Aleviligin cikarlarini gözetmeli ve bu göruste olanlarin elinde olmali. Digerleri Cekilip baska kanallara gide bilirler secenek cok.
  Yolunuz acik HAK MUHAMMET ALI yardimciniz olsun.

Yorum yapabilmek için aşağıdaki kutucuğa yorumunuzu yazınız ve ardından "YORUMU GÖNDER" düğmesine tıklayınız !
Önemli : Yorumlarınız onaylandıktan sonra bu bölümde yer alır. Lütfen dilbilgisine, ahlak kurallarına uygun ve sadece bu konu ile ilgili yorum yapınız.
*Dijital uydu sistemleri ile ilgili problemlerinize forum bölümümüzde çözüm bulabilirsiniz.